Кукери ще гонят злото в Кюстендил 09.12 | 17:45

В общината ще запалят коледната елха

От Филипа Тодева

Кукери ще гонят злото от Кюстендил. С тяхна изява в общината започва тържеството по запалването на коледните светлини на елхатаq съобщиха от общината, цитирани от БТА.

По случай събитието в града ще има празнична програма с изпълнение на духовия оркестър.

Кукерите са най-традиционните български карнавални фигури. Мъже и жени ще "гонят злите духове", облечени в шарени дрипи и в ролята на различни персонажи. Мъжете се обличат като жени, имитират прегърбени старци или пък са облечени в кожи.

По костюмите се окачват чанове. Кукерите танцуват по улиците, за да изплашат лошите сили и да пропъдят студа, а за плодородие и здраве извършват символични обредни действия като оране, сеитба и други.

Водещи

Най-четени