"Аполония" отбелязва своя 40-годишен юбилей 26.08 | 13:15

От iNews

Броени години преди да усетим полъха на свободата, достигнал и до нас с рухването на Берлинската стена, музиканти, художници, писатели, театрали се изявяват за първи път на сцените на фестивала "Аполония" в Созопол.

Известната по онова време с прозвището "столична бохема" превръща дворовете на къщи в изложбени пространства, под купола на църквата звучат класически музикални произведения и поетични строфи, над амфитеатъра се носи божественият глас на световноизвестния бас Никола Гюзелев, артистични хрумвания завладяват дори улиците на морския град.

Четирийсет години по-късно "Аполония" означава само едно – изкуство с най-висока стойност, обгърнато с доза романтизъм от последните отблясъци на слънцето и нашепването на морския бриз.

"Какво ли не се случи оттогава, но бяха все хубави работи", казва с усмивка Маргарита Димитрова - артистичен директор на "Аполония".

"Проф. Димо Димов, който е основател на Празниците на изкуствата "Аполония", събира около себе си изключителни личности. Павел Васев – прекрасен кинорежисьор, директор на Народния и на Сатиричния театър, тогава идваше от Студия "Време" и успя да активизира всички хора на киното. Здравко Мавродиев – известен с пластичните си експерименти, организираше художниците, а режисьорът Крикор Азарян се грижеше за театралите. За жалост, и тримата вече ги няма тук. Трябва да спомена също журналистите от БТА Панайот Денев и Асен Агов, които със своите бюлетини с новини направиха революция в информационната среда."

Неслучайно тазгодишната "Аполония" ще бъде открита с концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Ден преди да бъде дадено официалното начало на Празниците на изкуствата обаче думата ще имат художниците и скулпторът Павел Койчев, който е подготвил изненада, открояваща се отдалеч.

"Това са две фантастични фигури на мъж и жена – разкрива Маргарита Димитрова пред БНР. – Те са футуристични, блестящи, целите от сребро. Ще ги поставим на крайбрежната алея в Созопол, за да може хората, влизайки в града, да виждат тези огромни фигури, които ще присъстват по времето на фестивала. Греди Асса ще покаже нови картини, нарисувани специално за изложбата – ще има много синьо, много зелено, много море, много пясъци, много изгряващо слънце и ще бъде красиво. Студентите, завършващи през т.г. Художествената академия, също ще присъстват тук с изложба. Известният фотограф Асен Шопов пък ще представи фотоси изключително върху Созопол."

Едно от световните събития ще сътвори носителят на литературната награда "Букър" Георги Господинов с премиерата на новия си роман "Градинарят и смъртта" – една история, по думите му, за отиващите си бащи в един отиващ си свят.

"Книгата наистина е лична негова изповед за събитията около баща му, но не е минорна – добавя Маргарита Димитрова. – В нея прочетох едно изречение: "Той беше градинар, а сега е градина." Както ми каза Георги Господинов, ще има много да плачем. Писателят ще бъде в компанията на актьора Владимир Пенев, който ми се обади с думите: "Как ще издържа, не знам. Всичко е много сантиментално, много тъжно и аз плача, докато я чета."

Водещи

Най-четени