„Незаличимите“ мигове на БТА 26.02 | 14:06
Изложба с непубликувани снимки и текстове от архивите на агенцията

Уникални, непубликувани и непоказвани досега кадри от архива на БТА ще разкрият какво е вълнувало България през три века.
"Незаличимо" е името на изложбата, която ще бъде показана в галерия "Академия" от 4 до 9 март.
Организатор на експозицията е БТА в партньорство с Националната художествена академия, куратор е Иво Хаджимишев.
Мигове от събитията, през погледа на журналистите от няколко поколения и епохи, са запечатани в 45 табла.
От Освобождението и първата Конституция, през годините на Княжество и Царство България, водовъртежа на войните, въстанията, съпротивата, Народната република, демократичните промени, членството в НАТО и ЕС до събитията днес.
Архивът на БТА пази историята – видяна през очите на медиите през 19, 20, 21 век – до днес.
И помни пътя на журналистиката от първия бюлетин, написан с перодръжка и мастило през 1898, до дигиталната ера, когато информацията пътува почти със скоростта на светлината с едно натискане на "enter".
Днес националната информационна агенция отваря този архив като прозорец към събитията назад - защото има събития, незаслужено забравени и нито едно – незаслужено запомнено.
Изложбата показва живота, а и как е възприеман той, с какъв език е писано за него, как медиите са улавяли пулса на деня. 115 години от обществения, духовния, медийния живот на България оживяват. Струва си да бъдат видяни, а още повече - осмислени.
"Незаличимо" се открива официално на 4 март в 18:00 часа.
Водещи
-
Радостин Василев:Гласовете на този вот трябва да бъдат чути
Това заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев
02.07 | 13:30
-
Туристи превърнаха в сметище плаж "Златна рибка" край Созопол на Джулай морнинг
Плажът е бил осеян с фасове, пластмаса, чаши, бутилки и дори стъкла.
02.07 | 13:15
-
Приходите в държавния бюджет към май 2025 година възлизат на 31,5 милиарда лева
Данъчните приходи с най-голям принос
02.07 | 13:00
-
Росен Желязков обяви, че контролната дейност по пътищата ще бъде засилена през летните месеци и няма да има „отпуска“ за отговорните институции
Според Петкова, това е доказателство, че заложените мерки вече дават резултат, въпреки че са...
02.07 | 12:30
Най-четени
-
Еврото на фокус: Министерският съвет обсъжда обновения национален план
Причината за липсата на вода в селата Хаджидимитрово и Горна Студена е в дренажните...
02.07 | 10:30
-
НС днес:Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
02.07 | 10:15
-
Йорданов:Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях
Той коментира своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия на среща с...
02.07 | 09:59
-
Валентин Вацев: Войната в Украйна е само първата фаза от руската стратегия
Вътрешен конфликт в руското ръководство
02.07 | 11:15