"Сурва 2013" стартира с "Най-атрактивни невеста и младоженец" 01.02 | 07:01
В тазгодишното 22-ро издание ще се включат 94 маскарадни групи с 6092 участници

Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва 2013" ще започва в Перник.
В тазгодишното 22-ро издание, което ще продължи до 3 февруари, ще се включат 94 маскарадни групи с 6092 участници, съобщи кметът на града Росица Янакиева.
Нов момент и акцент в програмата тази година е конкурсът "Най-атрактивни персонажи: невеста и младоженец", в който участниците ще представят традиционни рокли и костюми. Ще бъдат организирани и детска творческа работилница, фестивал на кънки, огнено шоу на пл. "Кракра", изложба-базар "Граовска трапеза" и други.
Във втория ден от "Сурва" на концерт в Пернишкия театър ще бъдат представени и други области на изкуствата, характерни за този регион.
Фестивалът в Перник се организира от 47 години.
Той започва като "зимен карнавал", преминава през фазите на национален фестивал, фестивал с международния участие и достига до международен фестивал. През тази година чуждестранните участници са 256, представени в 10 групи, отбелязва БТА. Ще се включат представители от Словения, Сърбия, Македония, Черна гора, Испания, Палестина, Аруба, Индонезия, Гърция и Албания.
Форумът печели все по-голяма популярност, като през 2009 г. Перник е обявен за Европейска столица на маскарадните традиции. За да съхрани и популяризира традицията, Регионалният исторически музей в града е изготвил проект "Народният празник Сурва в Пернишко", с който кандидатства за включване в представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Окончателното решение се очаква през октомври 2014 година. Кметът Росица Янакиева отбеляза, че туристическият поток около фестивала всяка година е доста сериозен, като идеята е този сектор да се развива.
Водещи
-
Как да разберем дали водата в басейна е чиста
С настъпването на летните жеги все повече хора търсят разхлада на някой открит басейн
30.06 | 09:59
-
Зоолог от БАН: Следата в Шуменско може да е от голямо куче
Шуменското плато отново е отворено
30.06 | 09:45
-
След 11-дневно издирване на мистериозна черна котка, забраната за влизане в района на Шуменското плато отпада
Доц. д-р Лазаров сподели, че е възможно следата изобщо да не е от голяма котка.
30.06 | 09:30
-
До 13 юли: Заради заснемане на сериал забраняват престоят и паркирането на различни места в София
Ето списък на местата и времетраенето на забраните за престой и паркиране:
30.06 | 09:14
Най-четени
-
Държавите от еврозоната решават дали курсът лев-евро да остане същият
Още един ключов ден по пътя ни към еврото
30.06 | 08:59
-
Паметна плоча на Кирил Маричков ще бъде открита на фасадата на дома му в София
Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет.
30.06 | 08:45