1 млн. лева са нужни за спасяването на стенописи в Сеславския манастир 07.08 | 09:28

Автор на стенописите е св. Пимен Зографски

От Деляна Петкова

Около 1 млн. лв. са необходими за цялостната реставрация на църквата "Св. Николай" в Сеславския манастир и възстановяването на ценните стенописи в нея. Това съобщи за БТА Любомир Попйорданов, управител на туристическа агенция, поела инициатива за възстановяването на храма още през 2004 г.

Уникалните стенописи в църквата са дело на именития български книжовник и художник Пимен Зографски.

На този етап стенописите са почистени, направено е и изследване, за да може да бъде направена оценка на необходимите средства за цялостната реставрация на стенописите на църквата, както и какви материали да се използват.

Голяма част от ценните стенописи днес са в доста лошо състояние и се нуждаят от реставрация. 

Поправени са и дупиките по пода, направени от иманяри, ремонтиран е и покривът, поставени са нова врата и решетки на прозорците разказва още Попойорданов.

Макар претърпял набези и почти пълно унищожение, и днес Сеславският манастир могат да бъдат намерени доказателства за някогашната му висока духовна стойност.

С красивите си стенописи, църквата е била най-голямата в околността през този период. Тя е еднокорабна, едноабсидна, с притвор, обширно вътрешно пространство и е изцяло изографисана. Открити са три живописни пласта, като най-добре е запазен този от 1618 г., дело на св. Пимен Зографски.

Представените изображения показват сцени със старозаветни, евангелски и поучителни сюжети. В олтарната абсида са образите на Богородица с двама архангели, Божествената литургия и покланящи се на Христовата жертва. На южната и северната страна са разгърнати христологичните цикли - "Рождество Христово", "Възкресение" и "Слизане в ада".

По-надолу се открояват образите на софийските мъченици - Св. Георги Нови Софийски и Св. Никола Нови Софийски. Цялата западна стена е заета от голяма композиция, представяща родословното дърво на Иисус Христос.

Според легендите в основата на създаването му стои боляринът Сеслав, който по времето на Второто българско царство владеел крепост, недалеч от манастирската обител.

Османското нашествие не подминава и тази част на Софийската околия и заедно с разрушаването на крепостта, запада и манастирът. С огромни усилия местното население успява да възкреси светото място, като издига и изписва църквата наново в началото на 17-ти век.

От този период остава и най-ценното на светата обител - стенописите на св. Пимен Зографски. Неговото дело "запалва" угасналите духовни огнища в родния му софийски край, възстановява стари, гради и стенописва нови храмове, създава школа от свои ученици и следователи.

В житието на будителя пише: "Християните като овци без пастир идваха с хиляди при него, като при свой пастир. . . И като обходи цялата Софийска страна той, Пимен, съгради по селата и градовете 300 църкви и 15 манастира".

С възстановяването на всеки храм монахът Пимен спомага за възраждането на християнския дух на българския етнос и утвърждаването му в културното пространство на Балканите. 

Жилищната сграда на Сеславския манастир е напълно разрушена. Под нея обаче е запазено скривалище с дебели каменни стени, което в миналото е водило към подземна връзка с близката крепост.

Най-четени