Sofia Contemporary. Рестартирай София 23.08 | 20:23

Първото издание на фестивала за съвременно изкуство ще се случи през октомври

От Мартина Панайотова

Какво е за нас съвременността? Как жителите на София я възприемат, съществуват в нея, участват в нейното създаване? По какъв начин изкуството може да бъде инструмент за осмислянето й?

Това са част от въпросите, на които фестивалът за съвременно изкуство Sofia Contemporary ще търси отговори.

Първото издание стартира на 19 октомври и ще продължи до 9 ноември, като основната цел на събитието е да намали дистанцията между съвременното изкуство и българската публиката. Темата на първото издание е "Сегашно продължително".

Фестивалът ще представи художествени работи, които са част от ежедневието на големия град, говорят с публиката и предизвикват реакцията на случайните минувачи.

В продължение на 3 седмици жителите и гостите на София ще бъдат провокирани да съпреживеят града като колективно пространство, което може да бъде реорганизирано и върху което може да се въздейства.

"Съвременното изкуство не е просто сегмент на днешната култура, а е важен маркер за състоянието на едно общество", споделя Яра Бубнова, куратор на първото издание на фестивала.

В Българското общество има необходимост от дискусия за "съвременното". Има необходимост от едно по-добро разбиране на понятието "съвременно" като процес и от по-адекватно усещане за присъствието на хората във времето, което е само сега и е само тяхно. Времето, което ни е дадено и няма да се повтори, но... може да бъде разтеглено в бъдещето като едно ново глаголно време в българския език -  "сегашно продължително”.

Освен с фокуса си към съвременното изкуство, Sofia Contemporary ще зарадва столичани и с множеството конкурси и инициативи, които ще се случат в рамките на фестивала.

Един от тя е конкурсът "Рестартирай сладкарница Прага. Какво бихте направили с това място?". Целта на инициативата е да провокира и генерира интересни идеи за преосмисляне на изоставените сгради, симптоматични за центъра на столицата. Пример за такъв "неработещ" градски сегмент e едно от любимите места за среща в столицата преди 1989 – бившата сладкарница "Прага" на улица Раковски, която в момента е опакован в ламарина обект, чиито стени служат за популяризиране на търговски марки.

"Какво бихте направили с това място" – това е въпросът, с който организаторите целят да провокират жителите на София да участват в дискусията за изоставените централни градски части.

Поканата за участие в "Рестартирай сладкарница Прага" е насочена към всички граждани с активна позиция спрямо организацията на живота в града и облика на заобикалящата ни среда, независимо от тяхната професия и възраст. Визиите могат да бъдат изразени чрез всички художествени средства и да се материализират във всички възможни медии – написани на Post-it, оформени като плакат, стихотворение, звукова инсталация, рецитал или кратък пърформанс на място.

Всички проекти ще бъдат показани, а условието за участие e те да отговарят на заданието на отворената покана и да не съдържат послания, подстрекаващи към дискриминация и ксенофобия.

Участниците в "Рестартирай сладкарница Прага" ще бъдат поканени в определен ден и час да донесат предварително разпечатани своите идейни проекти и да ги залепят върху ламарината, която огражда бившата сладкарница Прага. На място участниците ще имат възможност да се включат и "на живо" в "Говорилнята" – обособен кът, в който пред видеокамера ще могат да споделят своите идеи.

Какво още ще ни предложи Sofia Contemporary - ще разберем съвсем скоро.

Водещи

Най-четени