Алекови дни в Свищов за 150 г. от рождението на писателя 11.01 | 13:17
Факелно шествие,карикатурна изложба и оперета в чест на Щастливеца

По традиция с редица прояви от днес до 13 януари в Свищов ще бъдат отбелязани Алековите дни, съобщава Север.бг.
През тази година се навършват 150 години от рождението на големия български писател и общественик, и основател на организираното туристическо движение у нас Алеко Иваницов Константинов - Щастливеца. От отдел "Култура на Общината са организирали голямо честване.
Алеко Константинов е роден в град Свищов на 13 януари (1 януари стар стил) 1863 г. в семейството на видния свищовски търговец Иваница Хаджиконстантинов, а по майчина линия произхожда от голямата видинска фамилия Шишманови. Учи при частните учители Емануил Васкидович и Янко Мустаков, в Свищовското училище и в Априловската гимназия в Габрово.
По време на Руско-турската освободителна война е писар в канцеларията на свищовския губернатор Марко Балабанов. Завършва средно образование в град Николаев, Русия и право в Новорусийския университет в Одеса.
След завръщането си в България Алеко Константинов работи като съдия и прокурор в Софийския окръжен съд, помощник-прокурор и съдия в Софийския апелативен съд. Два пъти е уволняван по политически причини. През 1896 г. е юрисконсулт на Софийското градско управление. До края на живота си е адвокат на свободна практика в София.
Алеко Константинов подготвя и защитава успешно хабилитационен труд на тема "Правото за помилване по повод на новия наказателен закон" (1896) с цел да стане преподавател по углавно и гражданско право в Юридическия факултет на Софийския университет. Посещава Всемирното изложение в Париж (1889), Земското индустриално изложение в Прага (1891) и Колумбовото изложение в Чикаго (1893).
Алеко Константинов развива активна обществена дейност. Той е училищен настоятел, член на Върховния македонски комитет, на настоятелството на дружество "Славянска беседа", на Българското народообразователно дружество, на Комисията за насърчаване на местната индустрия, на Дружеството за насърчаване на изкуствата, на Музикалното общество, на Театралния комитет.
По негова инициатива се създава първото туристическо дружество в България (начало на организиран туризъм — изкачването на Черни връх, 27 август 1895.
Още като студент Алеко Константинов проявява пристрастия към Петко Каравелов — идеолог на парламентаризма и демокрацията. Сътрудничи на основаното от него сп. "Библиотека "Свети Климент'". Той е член на Демократическата партия, водена от Петко Каравелов, участва в изготвянето на програмата ѝ, сътрудничи с фейлетони, пътеписи, дописки, статии в нейния орган в. "Знаме" от създаването му.
Алеко Константинов е убит при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев.
Програмата за дните на честването може да научите от ТУК.
Водещи
-
Възможно ли е парламентът да приеме предложението на президента за референдум за еврото
Политологът проф. Росен Стоянов заяви пред Нова тв, че президентът е предприел "абсурдно и...
12.05 | 10:45
-
МОН намалява с близо 2000 местата за студенти държавна поръчка през 2025 г.
Проектът предвижда съкращения в специалности като филологии, психология и право
12.05 | 10:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Динамично и неустойчиво ще остане времето до края на месеца
Дневните температури в периода ще са в интервала 20-25 градуса, а към средата на седмицата...
12.05 | 09:59
Най-четени
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Днес празнуват имен ден хората с имената Герана, Герасим
Празникът, отбелязван на този ден, е познат като Герман Градушкар. Той се чества с молитви за...
12.05 | 09:45