Антоновден е 17.01 | 07:53
Православната църква почита паметта на Антоний Велики. Имен ден празнуват Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка

Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики. Празникът е наричан от народа Антоновден.
Антоний Велики е роден около 251 г. след Христа, в Египет, в семейството на заможни и благочестиви родители. Според житиеписеца му Атанасий Александрийски светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идват болни и страдащи хора, с които беседва часове.
На 104 години Антоний излиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството.
На следващата година светецът умира, като е погребан на тайно място. По-късно мощите му са открити итържествено пренесени във Виена.
Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
Специално омесени за празника содени питки, намазани със сметана, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден (на 18 януари) са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и на налбанти.
Днес имен ден празнуват Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка.
Водещи
-
Председателят на Еврогрупата очаква консенсус за България в еврозоната
Същевременно еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис заяви, че не очаква препятствия...
19.06 | 21:00
-
Индийският Нострадамус вещае ядрен апокалипсис
Кушал Кумар твърди, че това ще се случи до месец
19.06 | 20:45
-
Европрокуратурата разследва за корупция висш чиновник от МЗХ
То е започнало от доклад на Европейската служба за борба с измамите (OLAF)
19.06 | 20:30
-
Петролът поскъпва с над 2% заради ескалиращия въоръжен конфликт между Израел и Иран
Goldman Sachs прогнозира, че петролът сорт Брент може да поскъпне малко над 90 долара за барел...
19.06 | 20:16
Най-четени
-
Борисов обеща на Н. Пр. Илашчук България да помага Украйна с търговия, кораби и бизнес
Киев има категоричната ни подкрепа за ЕС, увери посланика лидерът на ГЕРБ
19.06 | 13:50
-
Цените в магазините литнаха нагоре
Всички основни стоки и храни са поскъпнали, минералната вода - с 40%
19.06 | 13:30
-
След 6 дни в неизвестност: СДВР откри 16-годишния Емил, майка му още не го е прибрала
Родителите на момчето едва вчера са подали сигнал в полицията
19.06 | 13:10
-
Съдът остави за постоянно в ареста един от насилниците, мъчили и убивали животни
Определението на САС е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране
19.06 | 14:00