Артистите подготвят мащабни протести в началото на есента 11.06 | 14:59
Стартова заплата от минимум 1500 лева за работещите в сценичните изкуства и повече пари за култура поиска Христо Мутафчиев

Мащабни протести подготвят в началото на есента артистите заради намаляването на бюджета за култура, съобщи председателя на съюза на артистите Христо Мутафчиев. По думите му чрез актуализацията на бюджета с един милион и 400 хиляди лева по-малко ще са парите за сектор култура.
Стартова заплата от минимум 1500 лева за работещите в сценичните изкуства и повече пари за култура поиска Христо Мутафчиев.
В четвъртък от заседанието на ресорната парламентарна комисия той е разбрал, че не просто това няма да се случи, а средствата в сектора ще бъдат намалени при актуализацията на бюджета.
Затова и началото на игралния сезон ще е съпроводен с протести и акции на гилдията в цялата страна, каза Мутафчиев.
"Идеята ни е представленията в цялата страна да започват с половин час закъснение, като преди начало на представление колегите-актьори, готови за спектакъла, излизат и се смесват с публиката пред централния вход на театъра, където ще бъдат канени медии и цялата общественост на града, в който работят, за да може колегите да разкажат защо протестират, какви са техните изисквания, за да може наистина да стигне до ушите на хората, които имат възможността да вземат някакви решения.
Защото ако се окаже, че културата, както те се кълняха, че ще бъде приоритет, отново не бъде превърната в приоритет на правителството, това ще бъде поредното правителство, от което няма никакъв смисъл. От 30 години към културата няма абсолютно никакво отношение".
Източник: БНР
Водещи
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Основни хранителни стоки, повечето плодове и някои зеленчуци поскъпват на борсите у нас
Това показват данните в седмичния бюлетин на ДКСБТ
20.07 | 12:40
-
Предупреждение за цунами след мощни земетресения край бреговете на Русия
Първоначалните трусове с магнитуд 5 и 6,7 не предизвикаха веднага аларма за цунами, но след...
20.07 | 12:22
-
Румен Христов: ПП създадоха КПК, знаейки много добре, че може да играе ролята на бухалка
Арестътна варненския кмет категорично не трябваше да бъде толкова показен, каза председателят...
20.07 | 12:00
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Дневен хороскоп за 20 юли
20.07 | 09:38
-
16 лева за фрапе по морето
20.07 | 10:20