Археолози започват предварителни проучвания по АМ "Струма" 18.01 | 14:10

Наскоро премиерът ги смъмри, че не може да чака протакване

От Андриян Георгиев

Археолозите от Регионалния исторически музей в Кюстендил започват от днес (18 януари) предварителни сондажни проучвания на обектите по автомагистрала "Струма", съобщават от музея.

Ще се проучват два обекта по Лот 1 на магистралата. 

Целта на проучванията е да се очертаят по-добре границите на обекта и неговата специфика, както и да се прецизират сроковете и стойността на проучванията, допълва БТА.

Предварителните проучвания ще продължат до 14 дни, а същинското спасително археологическо проучване - минимум 4 месеца.

Обектът е разположен на площ 30 000 кв. м, а селището се датира като късноантично и средновековно, посочиха археолозите.

iNews припомня, че конфликтът с археологическите проучвания на АМ "Струма" назря, след като на 11 януари при инспекция на строителството на АМ "Струма" министър-председателят заяви, че не можел да чака археологическите проучвания да се проточат до август и септември.

Тогава Борисов призова археолозите да облекат ватенки и да сложат калорифери на обекта и в студ и сняг разкопките да не спирали. Според Борисов така работели всички работници в България и следователно и археолозите трябвало да работят, независимо от атмосферните условия.

Археолозите се опитаха да възразят на премиера, че когато пръстта е по-твърда от керамиката, те не могат да работят. Борисов обаче отсече, че щял да докара калорифери, които да подгреят почвата, и че не можело само заради това, че на археолозите им е студено, България да връща пари на Брюксел.         

Уникална находка от VI - V в. пр. н.е. бе разкрита при разкопки на праисторическо селище между селата Дрен и Делян миналата година.

Археолозите се натъкнаха на плосък некропол. В гроба, който попада в района на трасето на автомагистрала "Струма", бяха намерени кремирани кости, фрагменти от керамика, фини съдове, изработени на колело, сребърни и железни халки и др. Според специалисти находката е значима и дори ще влезе в учебниците по история.

В края на лятото с протокол на комисия, назначена от министъра на културата, находката бе документирана. С Агенция "Пътна инфраструктура" бе договорено проучването на обекта да продължи в рамките на месец и половина при подходящо време.

По трасето на аутобана бе разкрита и друга археологическа находка, която най-вероятно е продължение на некропола. Там не е работено и не се знае колко дълго ще траят разкопките.

Водещи

Най-четени