Атанасовден е! Иди си, зимо, идвай, лято! 18.01 | 10:15

В народните вярвания св. Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. На 18 януари "зимата си съблича кожуха"

От Кремена Бедерева

а 18 януари православната църква почита св. Атанасий Велики или Атанасовден.

В народните вярвания св. Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Облечен с копринена риза, той отива в планината на своя бял кон и се провиква: "Иди си, зимо, идвай, лято!”.

Затова и празникът е известен и като Среди зима или денят, в който "зимата си съблича кожуха".

Атанасовден се почита, както и Антоновден, като патронен празник от ковачи, железари, ножари и налбанти и като празник на побратимяването.

Друго народно предание свидетелства за това, че св. Андон и св. Атанас са господари на чумата и на други тежки епидемични заболявания.

За умилостивяване на болестта се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се "надупчат” децата от шарка. На Атанасовден се заколва пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб, леща, царевица, за да не боледуват децата от шарка. Не се шие и плете, защото ако човек се убоде, няма да зарасне леко.

Общоразпространената българска легенда представя двамата братя близнаци Андон и Атанас като братя-ковачи. Преди много години, когато ковашките клещи още не били изобретени, братята работели в ковачницата си.

Желязото прегаряло в пещта и тогава св. Атанас бръкнал и го хванал с голи ръце. Но после погледнал към кучето, което лаяло със свити отпред лапички и мигом бил осенен от идеята да измайстори клещите по подобие на кучешките крачета. От тогава и останал обичаят, двамата светци да се тачат като покровители на ковашкия занаят. В техните дни ковашките еснафи жертват овни или бикове в чест на своите патрони и организират тържествени големи трапези.

Именици са Атанас, Атанаска, Наско, Таньо, Живко, Живка.

Водещи

Най-четени