Българи изгнаници празнуват 100-годишнината от завръщането си в страната 01.09 | 13:18
Техните предци за били отлъчени в далечна Мала Азия още през XVII

Жителите на ивайловградското село Свирачи празнуват не какво и да е, а 100 годишнината от завръщането на техните предци от Мала Азия, където са прекарали близо 3 вековно изгнание.
В селото хора от всички възрасти облякоха семейните си носии, показаха част от обичаите и песните си. Посетителите на селото можеха да се насладят на фотоизложба с реставрирани снимки, показващи живота на българите в Мала Азия. Юбилеят даде старт и на изграждането на малък параклис, който вече има покрив и се очаква скоро да бъде изографисан и осветен, информира БулФото.
Историята на българите изгнаници е много вълнуваща, но за нещастие е и малко известна сред хората. В края на XVII век животът в селата около сегашния Ивайловград става нетърпим за българското население. Хората живеели в постоянен страх от ислямизация, нямали достатъчно земя, за да се прехранват, понеже тя била собственост на турските села наоколо и трудно оцелявали. По онова време богат турчин, Якуб бей, известен още като Хаджи Якуб, предлага те да пренесат своите занаяти в земите на Мала Азия, и им обещава покровителство и настаняване в свободни земи на юг от Маняското езеро. Скоро с умението си да правят дървени въглища те излизат с продукцията си на всички тържища и големи пристанищни центрове като Одрин и Цариград.
Най-голямото село на малоазийци там е Коджа Бунар, основано през 1721 година от преселници от селата Деве дере /сегашен Камилски дол/, Хухла и Юбрюирен /сегашно Горно селци/. През 1914 в Ивайловграско се установяват значителна част от преселниците, наричани от местното население "малоазянци” – 473 семейства с 2202 души.
Водещи
-
Последно сбогом: Стотици хиляди изпратиха папа Франциск в последния му път
Светият отец почина на 88-годишна възраст на 21 април
26.04 | 18:00
-
Желязков след края на траурната церемония: Папа Франциск беше изключителен човек
„В сърцата и в умовете на хората той ще остане с благия си нрав и с делото си”, заяви...
26.04 | 17:20
-
Синът на шефка в ЦРУ бе убит в Украйна, сражавайки се за руската армия
21-годишният американец е бил демилитаризиран, докато се сражава за силите на Русия
26.04 | 17:00
-
Ваня Григорова: Отстраняването на инж. Стоян Братоев няма общо със здравословното му състояние
Вчера той беше отстранен като шеф на „Метрополитен“ и понижен до редови член на борда на...
26.04 | 16:40
Най-четени
-
Розов шоколад е новият хит в Мрежата
Сладкото изкушение Angel Hair (ангелска коса) измества дубайския шоколад
26.04 | 12:39
-
Таролог, предсказал смъртта на Трактора, каза името на следващия папа
Гадателят Даниел Делчев-Дидо педрече редица събития съвсем точно
26.04 | 17:40