България отново няма да участва на Венецианското биенале 23.02 | 13:30
За последно страната е участвала през 2007 г.

За учудване на световните артистични среди България отново няма да вземе участие на Венецианското биенале тази година.
Журналистът Ричард Унуин, от www.theartnewspaper.com изрази рязкото си възмущение от факта, че за пореден път страната ни няма да се представи на един от най-престижните арт-форуми в Европа.
Мария Василева, главният куратор на Софийска градска художествена галерия, казва, че всички, които се занимават с изкуство в България, приемат много тежко факта, че страната ни няма да може да се представи във Венеция.
Според нея причина за това е мнението на управляващите, че в България няма съвременно изкуство и единственото, с което може да се представи страната е фолклорът.
Последното участие на България на биеналето беше през 2007 г., когато то беше осъществено с помощта на Юнеско. Тогава се представиха Иван Мудов с изложбата "Фрагменти" и Правдолюб Иванов с "Паметта е мускул".
За разлика от българското правителство, тези на Сърбия и Румъния се стараят да осигурят участие на своите артисти всяка година.
Според Василева неучастието на България за пореден път, е индикация за много сериозните проблеми, пред които е изправено съвременното изкуство. През последните няколко години имаше сериозни дискусии в арт средите за необходимостта от създаването на музей за съвременно изкуство. Тогава правителство обеща да задейства съвместна процедура за изграждането му с помощта на средства от Европейския съюз. Но според кураторката властите не се започнали изобщо тази процедура.
Водещи
-
Депутат от "Възраждане" сигнализира за нарушения в държавни училища
Според Янчев това поставя под съмнение законността на извършваните разходи:
12.05 | 15:15
-
Министърът на туризма покани артисти от цял свят да създадат плакат, вдъхновен от България
Това написа министърът на туризма Мирослав Боршош в официалния си профил във фейсбук.
12.05 | 14:30
-
Вода извира от ул. “Шипка” в близост до СУ “Св. Климент Охридски”
На място има два пожарни автомобила, които работят по отстраняването на проблема.
12.05 | 13:45
Най-четени
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата „Боташ“
От ПП-ДБ настояват изслушването да се проведе в първия възможен момент.
12.05 | 12:45