Българският "Отчуждение" с две отличия във Венеция 08.09 | 15:43
Милко Лазаров получи признание за най-добър режисьор
70-тото юбилейно издание на фестивала във Венеция се оказа щастливо за българското кино.
Филмът "Отчуждение” е удостоен с награда за най-добър режисьор от Федерацията на европейските критици и специалната награда "Европа синемас лейбъл” на кинофестивала, предаде БНТ.
"Отчуждение" е първият български филм с премиера на най-стария световен кинофестивал, след като 20 години липсваше българско представителство. Той беше сред 12-те филма, избрани за специалната програма Венециански дни в Седмицата на кинорежисьорите.
"И наистина много силно усещам авторитета, който всички ние с този филм успяхме да създадем във Венеция. Думата, която най-много се употребява за нашия филм е, че е много красиво създаден и основната критика положителна е, че е много радикален. Просто авторите трябва да бъдат по-радикални и да правят нещата, както ги усещат", споделя режисьорът Милко Лазаров.
"Отчуждение" е сред претендентите за наградата "Лъв на бъдещето". Това е най-престижната награда за режисьорски дебют заедно със "Златна камера" в Кан.
Премиерата на "Отчуждение” за българските зрители беше на тазгодишния "София филм фест”, когато драмата беше призната за най-добър български филм.
Водещи
-
След среща в МЗ: Започва съвместна работа по развитието на платформата „Диагноза България“
Проф. Петко Салчев заяви готовност да подпомогне експертно развитието на платформата, така че...
09.07 | 17:47
-
Скъпият таратор в Созопол доведе до проверки на НАП
Данъчни влязоха в заведенията в курортния град
09.07 | 17:43
-
Демерджиев: Нямам време да чета безплодните писания на Калин Стоянов
"Прави се опит да се отклони вниманието от важната тема, а тя е как такъв човек като Пеевски...
09.07 | 17:20
-
Филм за Васил Левски, създаден с AI, разбуни социалните мрежи
Миналото не е приключило. То чака своите нови герои.
09.07 | 17:09
Най-четени
-
"Няма да стъпи в ефир на БТВ..." Как се "затъмнява" тв гост - създател на "Черна писта" и "Диагноза България"
"Никоя медия не е длъжна да ме кани. Никой не ми дължи ефир. Но има разлика между редакционно...
09.07 | 12:30
-
На 81-годишна възраст почина поетесата Надежда Захариева
Тъжната вест съобщи семейството й
09.07 | 10:15
-
Всичко за болничния: права, обезщетение и срокове
Граждански договор и самоосигуряващи се: различни правила
09.07 | 14:15
-
Проф. Кантарджиев: Внимавайте с летните инфекции и храната, ентеровирусите ни повалят за 3 дни
"Трябва да имаме предвид много инфекции, които са характерни за лятото", предупреди той
09.07 | 11:59