Българският фолклор сплоти поколенията в Борово 07.09 | 10:53

"От Дунав до Балкана" събра хора от цяла Северна България

От Станимира Колева

Пъстър, самобитен и усмихнат беше цялостният облик на фолклорния фестивал "От Дунав до Балкана”. Хора от цяла Северна България споделиха на една сцена любовта си към българската традиция и фолклор и получиха своите "5 минути слава”, пише Север.бг.

Многобройните участници се събраха с усилие в двата фестивални дни, въпреки че те протекоха от рано сутрин до вечерта без прекъсване, паралелно с празничната програма по случай Дните на община Борово. Любители от всички възрасти пристигаха и си отиваха, за да направят път на следващите, а любезните домакини и организатори от читалище "Искра 1898” изчакваха с интерес участието на всеки един състав.

За два дни малкото градче насред Дунавската равнина сякаш се върна във времето на нашите баби и прабаби чрез желанието на самодейците от различните читалища и пенсионерски клубове от страната да популяризират българското народно творчество и да обменят опит със своите съмишленици. Отваряйки старите ракли, пълни с песни – лирични и закачливи, с традиционни танци и разноцветни носии, участниците във фестивала успяха да откъснат жителите и гостите на Борово поне за кратко от забързаното ежедневие, за да ги потопи в безвремието на фолклора.

Приемствеността между поколенията и запазването на българскиата традиция са реални и досегаеми в атмосферата на подобно събитие. Малки и големи пяха с чувство и емоция текстове на повече от сто години или пък бяха възкресили стар фолклорен мотив, обогатявайки го с нов текст. Певческите изпълнения заемаха централно място в боровския фестивал, следвани от танцовите и възстановките на народни обичаи.

Силно впечатление на публиката направиха изпълненията на различните състави от селата Белцов, община Ценово, и Горно Абланово, община Борово, певиците от Бяла и Силистра.

Атрактивни бяха сценките по народни обичаи на дейците от село Морава, Свищовско, които изпълниха обичая "Варди булка”, както и на жените от гр. Суворово, Варненско, с изпълнението на обичая "Бабинден”.

Огромният брой изпълнители затрудни работата на компетентното жури, което трябваше да определи по трима победители в категориите: певческа група за обработен фолклор – мъжка, женска и детска; индивидуални изпълнители – до 18 г. и над 18 год.; танцоеи състави – до 18 г. и над 18 г.; групи за автентичен фолклор – за певчески групи и групи за народни обичаи; песен на фолклорна основа – за певчески групи и специална награда за цялостно представяне на читалище.

Две златни отличия получиха представители от НЧ "Христо Ботев 1898" в село Ценово, Русенско, за участието си в тазгодишния фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана". 13-годишната Полина Георгиева спечели сърцата на публиката и признанието на журито с изпълнение на народната песен "Една е Манда в Търново",  а танцовият състав "Луди млади" е първенец в категорията за състави с участници над 18 години.

Гласовитата Полина Георгиева е солист на детската фолклорна група "Славейче" към ценовското читалище с ръководител Румяна Иванова. Шестокласничката пее още от ранна детска възраст, продължавайки традицията в своето семейство, в което всички се отличават с музикална дарба. 

Музикален съпровод на нейното изпълнение на боровска сцена й осигуриха Иван Георгиев - акордеон, Кирил Първаное - свирка, и Величко Петков на тъпан.

12-те младежи от състав "Луди млади" се оказват истинско откритие на читалище "Христо Ботев 1898", като се има предвид, че още с дебютната си изява преди година печелят злато на "Балкан фолк" във Велико Търново. Техен хореограф е Камелия Леонова, благодарение на която се осъществява приемственост между поколенията на база фолклор и народна памет, сподели секретарят на читалището Веска Димитрова.

Сред множеството участници на фестивала в Борово се открои и Женска певческа група "Росна китка", също към ценовското читалище, чийто певици бяха поканени да участват в концерта на лауреатите след награждаването на "От Дунав до Балкана".

Водещи

Най-четени