В Деня на архивиста да се обърнем към историята 10.10 | 11:30

Днес се навършват 62 години от създаването на Държавния архивен фонд на страната ни

От Гергана Златкова

Днес се навършват 62 години от издаването на Указ 515 на Президиума на Народното събрание за създаване на Държавния архивен фонд на Република България, сега - Национален архивен фонд.

Това каза специално за БТА ръководителят на видинският  архив Светлана Кръстева. Указът за създаване на Държавния  архивен фонд е първият цялостен законодателен акт, който определя основните принципи за държавно организиране на  архивното дело в България. Затова всяка година оттогава 10  октомври се чества и като професионален празник - Ден на  архивиста. 

Държавен архив - Видин е създаден през май 1960 г., една  година след новото административно-териториално деление на  страната през 1959 г. Днес той е в структурата на Дирекция  "Регионален държавен архив" - Монтана при Държавна агенция  "Архиви", разказва Кръстева.

Съгласно Закона за Националния  архивен фонд обект на дейността му са определените за постоянно  запазване документи на областната администрация и на общините на територията на Видинска област, на териториалните структури на  държавните органи и на други държавни и общински институции, на  органи и организации с местно значение, както и документалното  наследство на значими личности от местно значение. Фондовата наличност към 31 декември 2012 г. е общо 1 779 фонда, от които 1 599 учрежденски със 157 191 архивни единици и 180 фонда от личен произход с 8724 архивни единици, 315  спомена, 390 частични постъпления, бивш партиен архив с общо 378 фонда с 12 757 архивни единици.

Най-ранните съхранявани документи са книга с решенията на Видинския кадия от 1803 г. (на османотурски език) и берат за  ремонт на кале от 1818 г. (на османотурски език), съхранени във  фонда на Видинското мюфтийство. Сред най-старите документи са:  дипломата на първия български екзарх Антим от 1848 г. от  богословското училище в Халки, писмо-покана от Цариградската  патриаршия до екзарх Антим за участие в заседание по българския въпрос (1864), Решение на Народното събрание за избиране на княз Александър Батенберг - 17 април 1879 г., протоколна книга и копирна книга за изходящата кореспонденция на Видинската  църковно-народна община и на църковното настоятелство  (1870-1880) от фондовете на Видинската митрополия и църквата  "Св. Димитър" във Видин.

В лични и учрежденски фондове се съхраняват снимки,  карти, грамоти и други документи, отразяващи защитата на Видин и Белоградчик по време на Сръбско-българската война (1885). 

Богати са документалните масиви на училища и читалища от  областта, комплексите от документи на еврейски институции, сред  които са и материалите за фамилията на световноизвестния  художник Жул Паскин (Пинкас), роден във Видин. През 2013 г. във видинския архив са постъпили ценни  дарения на лични документи на Илия Цанов - адвокат, политик,  държавник, Митко Лачев - историк, изследовател, колекционер,  Петко Кичашки - историк, учител, общественик, Герго Митов -  проф. д-р по микробиология, Красимир Кръстев - художник, акад.  Пантелей Зарев - литературен критик, Васил Атанасов Бояджиев -  художник, учител, археолог, общественик, основател на музея във  Видин, д-р Бърни Бончев - лекар, кмет на Видин, общественик,  краевед, Ванко Иванов - журналист, поет, общественик.  На среща днес с представителите на медиите във Видин  ръководството на видинския архив ще покаже най-ценните  постъпления и архивисти ще разкажат за предстоящите изяви през  октомври - научна конференция с международно участие на тема: 

"Модернизационни тенденции в стопанския и културен живот във  Видинско и Тимошко (19-20 век)", която ще се проведе на 24 и 25  октомври и работна среща на 28 октомври с представители на  фондообразувателите на Държавен архив - Видин. На тях ще бъдат  презентирани новият Методически кодекс, Информационната система  на държавните архиви (ИСДА) и проектът АПЕКС - "Портал на  европейските архиви - мрежа за върхови постижения"

Водещи