В Свиленград днес празнуват най-голямата си победа 05.10 | 19:13
102 години от Освобождението на града от турско робство

Изборният 5 октомври е празник на Свиленград. Градът чества 102 години от освобождението си от османско робство. По традиция денят започна с тържествена литургия за здраве и благоденствие на града и на цяла България.
На църковния ритуал, който бе извършен в храма "Живоприемний източник” в кв. "Гебран”, присъстваха кметът на общината Георги Манолов, заместник-кметът Мария Костадинова, жители и гости на града, ученици.
След това, както винаги на този празник, десетки свиленградчани се качиха на връх Шейновец, за да изразят почитта си с цветя, венци, паметни слова и панихида пред освободителите на града през 1912 г. Тази година в тържеството се включиха Общински съвет и Общинска администрация – Свиленград, Общински съвет и Общинска администрация – Любимец, ПП ГЕРБ, БСП, Коалиция за Свиленград, Тракийско дружество – Свиленград, СОУ "Д-р "Петър Берон”, ОУ "Любен Каравелов” и много граждани.
Историческата хронология на събитията, случили се на 5 октомври 1912 г., и победният щурм на върха, наречен Малката Шипка, разказа Елена Митева от Общинския исторически музей. Архиерейският наместник отец Константин и отец Георги отслужиха заупокойна панихида в памет на загиналите в историческата битка 14 български войници.
Свиленград е освободен от османско робство и преминава отново в пределите на България 34 години по-късно след Освобождението през 1878 г. Това става по време на първата битка в Балканската война – на 5 октомври 1912 г. Тогава 30-и Шейновски пехотен полк от Втора българска армия, водена от ген. Никола Иванов, превзема турска военна крепост на връх Курткале в Родопите. Това отваря пътя на българската войска и тя успява да влезе и освободи Свиленград.
На този връх, който се намира на 30 км от Свиленград, са паднали първите жертви на Балканската война – 14 български воини, дали живота си за свободата на поробените си сънародници. Свиленградчани никога не забравят саможертвата на героите. В чест на Шейновския полк върхът е наречен Шейновец. В памет на героите е издигнат паметник-костница още през 1935 г. А денят 5 октомври е избран за празник на Свиленград с решение на Общинския съвет от 1997 година.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59