Валери Петров празнува рожден ден 22.04 | 09:51
Големият български поет навършва 93 години днес

Големият български поет, сценарист, драматург и преводач Валери Петров празнува 93-ия си рожден ден днес.
Валери Петров е роден на 22 април 1920 година в семейството на Мария Петрова, преподавателка по френски език в столични гимназии, и д-р Нисим Меворах, професор по правни науки, специалист по семейно право, виден адвокат, обществен деятел, дипломат — посланик в САЩ, представител на България в ООН, автор на книга за Яворов.
Валери Петров учи в италианското училище, т.нар. Италиански лицей (с гимназиален курс) в София, което завършва през 1939 г.
На 15 години Валери Петров издава първата си самостоятелна книжка — поемата "Птици към север", стихове печата през 1936 г. в сп. "Ученически подем", а през 1938 г. излиза от печат първата му книга "Птици към север" с псевдоним Асен Раковски. По-късно пише поемите: "Палечко", "На път", "Ювенес дум сумус", "Край синьото море", "Тавански спомен" и стихотворния цикъл "Нежности".
През 1944 г. завършва медицина в Софийски университет, като известно време работи като лекар, през есента и зимата на 1944 г. работи в Радио "София", после участва във втората фаза на войната срещу Нацистка Германия като военен писател в редакцията на вестник "Фронтовак".
След войната е един от основателите и заместник-главен редактор на вестник "Стършел" (1945 — 1962). Служи като лекар във военна болница и в Рилския манастир.
От 1947 до 1950 г. работи в българската легация в Рим като аташе по печата и културата. През тези години пътува до Америка, Швейцария, Франция като делегат на различни форуми.
По-късно завръщайки се в България е редактор в Студия за игрални филми "Бояна", редактор на издателство "Български писател" и Народен представител в Седмото ВНС (1990-1991).
Валери Петров е академик на БАН от 2003 година, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради Пет приказки, номиниран е за Нобелова награда.
По повод празника на големия български поет ви поздравяваме със стихотворението му "Добрите писма".
Толкова радост извика
писмото с добри новини!
Гледам клеймото на плика
и пътя му смятам във дни.
Мисля си: значи, когато
бях вчера така натъжен,
листото, с радост богато,
е вече летяло за мен.
Значи, така ни се струва
понякога черен светът.
Хора, недейте тъгува –
Добрите писма са на път!
Водещи
-
Петкова иска криминализиране на подпомагането на деца за участие в онлайн залагания
Министърът на финансите се обяви за промени в НПК
28.06 | 12:00
-
Кирил Петков ще депозира депутатската си оставка в понеделник
Това съобщиха от "Продължаваме промяната"
28.06 | 11:40
-
Отново агресия в училище: Момче от Лом е в болница с тежки наранявания
Пребитият тийнейджър загубил съзнание, закарали го в болница със счупен череп
28.06 | 11:20
Най-четени
-
"Възраждане" с пореден протест срещу еврото
Вчера партията внесе в НС предложение за вот на недоверие към правителството
28.06 | 09:45
-
Проливни дъждове и гръмотевици в събота, на места - градушки
Дневните температури ще са между 28 и 33 градуса
28.06 | 09:00