Вижте как са се женили тракийците в "Етъра" 20.08 | 16:15
За 6-та поредна година сватбени обичаи от миналото ще бъдат показани на двудневен фолклорен фестивал

За шеста поредна година сватбени обичаи на арменци, добруджанци, балканджии и тракийци от миналото ще бъдат показани на двудневен фолклорен фестивал на сватбената обредност. Той ще се състои на 24 и 25 август в архитектурно-етнографския комплекс "Етър". Това съобщи Росица Бинева, координатор на фестивала.
При представянето на обичаите ще бъде показано как между възрастните се уговаря сватосването, какви са обредите в домовете на момичето и на момчето вечерта преди сватбения ден.
На вниманието на присъстващите е и изложбата "Момини тънки дарове", подредена в залата до билкопродавницата. В нея младите ще научат, че младоженката в миналото е приготвяла чеиз, по който родът на момчето преценявал доколко тя е сръчна, трудолюбива и дали е заможно семейството й, допълва БТА.
В двата фестивални дни посетителите на музея на открито "Етър" ще могат да се облекат в троянски сватбени носии, да се запознаят със символиката при украсяването на сватбени обредни хлябове и да разучават народни танци.
Сред естествения декор на етнографския музей на открито "Етър" досега са представяни сватбените обичаи на различни етноси и етнографски групи, живеещи в България - капанци, хърцои, шопи, гагаузи, армъни, каракачани, роми.
До сега в изданията на фестивала са участвали над 700 души от 11 области в страната.
Водещи
-
Шок цени: От 50 до 300 лева за килограм череши!
Ако изобщо има някакви череши на пазара, ще бъдат скъпи, защото неочакваните студове унищожиха...
03.05 | 14:00
-
Гришо си призна, че е с ново гадже (СНИМКИ)
03.05 | 13:40
Най-четени
-
Антон Хекимян: Сицилианска е драмата между Терзиев и Спаси София
Борис Бонев е като латерна, с Терзиев говорят само за пари и постове, издаде той
03.05 | 13:00
-
Какво да направите, ако искате да обмените повредени левове в евро?
Ето как БНБ отговаря на този въпрос
03.05 | 10:40
-
Павела Митова: Датата за влизане в еврозоната не е заветна дата за управлението
Тя посочи, че има ясно оформено коалиционно споразумение, което се спазва
03.05 | 12:00
-
До 25 години жертвите на антибиотична резистентност ще са 10 млн.
Това заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков, цитирайки СЗО
03.05 | 10:20