Връчиха приза “Българка на годината” 25.02 | 18:00
Наградата се дава за шести пореден път
Призът "Българка на годината” беше връчен на шести път и тази година с него бе удостоена Ирина Владикова -директор на Българо-австрийското училище "Св. св. Кирил и Методий" във Виена.
"Ако икате една работа да се разчуе – дайте я на мъж, ако искате тя да бъде свършена – дайте я на жена. Тази мисъл най-добре обяснява защо днес вие и аз сме събрани в тази зала”, обърна се директорът на НДК към номинираните за "Българка на годината” и продължи "предполагам, че съм поканен, за да се разчуе още повече тази прекрасна инициатива, но причината вие да сте в тази зала е страхотната работа, която вършите и любовта ви към България”.
Мирослав Боршош пожела на номинираните и занапред да успяват да откроят и отстояват България, да запазят и да покажат нейната идентичност по онзи фин, красив и чувствителен начин, по който може да го направи една дама. По думите на Боршош "това заслужава огромно внимание и почести”. Той сподели, че има три особено специални жени в своя живот – три дъщери и допълни "когато довечера им разкажа за вас, ще знам, че има още една причина те винаги да казват с гордост, че са българки.
"Надявам се българските училища в чужбина, чиито брой е над 220 да станат част от образователната система в България”, каза в изказването носителката на приза Ирина Владикова. Тя беше категорична, че "микрокосмосът на родината в чужбина се изгражда от учителя и това е голямо предизвикателство, защото зад граница учителят е този, който създава Родината. Всеки малък български свят започва от от приказката, където доброто надмогва хаоса на чуждата неизвестност”, каза в заключение Владикова.
Това е шестото поред издание, а наградата носи името на Св. Злата Мъгленска, чиято памет всяка година се почита от Българската православна църква на 18 октомври. Нейният образ символизира традиционните добродетели на българката - красотата, твърдостта и волята в най-тежки ситуации, вкорененото в нея човешко достойнство.
За наградата се предлагат българки, живеещи извън родината, които със своята активна дейност са допринесли за опазването на българското национално самосъзнание и културната идентичност на сънародниците ни по света; защитата на българското национално достойнство; развитието на българските сдружения в чужбина (културни и професионални организации, училища, медии и др.); организирането на благотворителни акции и хуманитарни проекти, посветени на България; популяризирането на българската култура, историческо наследство и традиции в съответните държави. Номинациите се разглеждат от специално създадена комисия, която включва личности, доказали съпричастността си към темата за българите в чужбина.
Водещи
-
Изборът на председател на парламента - все по-труден през годините
Защо се стига до забавяне на процедурата?
12.11 | 21:00
-
Наистина ли е възможно да побелеем за 5 минути?
12.11 | 20:45
-
Не е уместно да се вдигат осигурителните вноски, смята Шулева
Бившият вицепремиер коментира идеите за бюджета за следващата година
12.11 | 20:30
-
Трагедията със загиналите летци: Проверка констатира недостатъчен нальот във ВВС
Стара съветска техника, забавяне при превъоръжаването и остарели методи на работа ще доведе до...
12.11 | 20:15
Най-четени
-
Според Костадинов, арестът на Миленов е безпрецедентен
"Вчера бях отвратен и погнусен от това, което патерицата на Пеевски Величие направи с неговия...
12.11 | 09:15
-
ГЕРБ-СДС стартира разговори за обсъждане на съвместни политически действия
Разговорите ще се проведат в парламента.
12.11 | 12:15
-
Нови подробности за рязането с макетен нож в София
След случая "Дебора" вчера България бе потресена от нов случай на насилие с макетен нож. Жена...
12.11 | 10:59
-
Конспирация или Голяма лъжа: Кейт Мидълтън никога не е имала рак?
Доклад на кралски журналист възобнови спекулациите
12.11 | 16:15