Галерия "Сезони" представя Николай Ростовцев 15.11 | 07:33

Изложба живопис, акварели и рисунки

От Андриян Георгиев

От днес (15 ноември) галерия "Сезони” представя изложба живопис, акварели и рисунки на Николай Ростовцев (1898-1988). Творчеството му може да се види само в галерия "Сезони” и Софийската градска художествена галерия.

Особено интересно за любителите на изобразителното изкуство ще бъде онази руска романтика, която се усеща в платната и акварелите на Николай Ростовцев, и през която той пречупва българското.

Изложбата е съвместен проект на галерия "Сезони”, наследниците на художника и куратора Аделина Филева. Експозицията включва портрети и пейзажи – морски, планински и архитектурни. В тях авторът умело улавя различните състояния на природата с разнообразни технически и стилистични похвати - от академично изпълнени маслени платна до ефирните светлинни вибрации на акварелните разливания. В портретите от пръв поглед е забележим талантът на художника да улавя характера и вътрешното състояние на модела. Лицата, които изобразява, са репрезантативно представителни, жизнено енергични или спокойно уравновесени. Хармоничната, естетическа композиционна завършеност е характерна за всяка творба на автора.

Художникът става познат на публиката едва през 1992 г. с изложба от цикъла "Руската емиграция в България след 1917 г.”, когато за първи път официално се показват негови произведения.

По-голямата част от творчеството на Ростовцев минава под знака на църковната живопис, която е характерна със стилизация, линеарност и спазване на православната традиция.

Галерия "Сезони” обаче ще покаже кавалетната живопис и рисунки, свободното творчество на автора, където той проявява личния си стил в избора на сюжет и стилистика.

"Днес творчеството на Николай Ростовцев вече е не само познато, но е и ценено. Неговите стенописи са образец за по-младите, които тръгват да работят в храмовете на България, а светските му творби са в колекцията на Софийска градска художествена галерия и са притежание на колекционери с отношение и познаване на българското изкуство.” – Аделина Филева.

Най-четени