Герои от детски приказки оживяха във Велико Търново 29.04 | 17:44

Книгите „тръгват на път“ - началото у нас дава старопрестолният град

От Таня Георгиева

В шест детски градини във Велико Търново най-малките читатели (настоящи или бъдещи), които за първи път се докосват до героите от вълшебните истории в книжките, рисуваха, разказваха и пяха днес в приказни работилници.

Това беше една от главните идеи на организирано за втора поредна година събитие за представяне на детски приказки в града – съвременни и писани от студенти, университетски преподаватели и граждани.

Чрез влизането си в роли на герои от приказките студентите направиха така, че книгите да оживеят пред невръстните читатели. Целта беше, превръщайки магията в реалност, да бъде събуден интересът към четенето.

Събитието е част от инициативите по повод Деня на книгата и авторското право, организирани от студентите от катедра "Библиотекознание и масови комуникации" към великотърновската Алма Матер.

Нетрадиционният подход за даване на нов живот на една книга е буккросингът или "пътуваща книга". Велико Търново е първият град в България, в който ще има постоянни пунктове за "пътуващи книги".

В бъдеще читателите ще могат да оставят и намират книги в обозначените зони в парк Марно поле, пред Съдебната палата, Ректората на ВТУ, Паметника на Асеневци и сградата на пощата.

За първи път 200 книги тръгнаха към новите си читатели на 24 април, когато бе отбелязан Световният ден на книгата. 500 са регистрираните буккросери в България. В света те са около 930 хил.

8 милиона книги пътуват в 132 страни по света.

Всяка книга има уникален номер и всеки, който я вземе, трябва да спазва инструкциите на стикера, залепен върху нея. По номера може да бъде проследен пътят на книгата, като за целта проверката е в интернет - на сайта на буккросинг, който скоро ще бъде и на български език.

Водещи

Най-четени