Дариха старопечатно евангелие на музей в Перник 17.04 | 15:02
Старопечатно напрестолно евангелие от 1881 г. и чаша за свето причастие (потир) дари днес на Регионалния исторически музей

Старопечатно напрестолно евангелие от 1881 г. и чаша за свето причастие (потир) дари днес на Регионалния исторически музей в Перник докторът на богословските науки Виктор Банов.
Той е закупил антиките преди 27 години. Евангелието е с метален обков и позлатени страници. Най-напред е изобразен Христос, който държи знаме-символ на победата, зад него стои ангел-благовестител. Евангелието е печатано в Московската типография и е ползвано в храма в радомирското село Прибой.
По страниците са запазени отпечатъци от восък от свещи. Богословът закупил потира и евангелието от непознати. Вероятно антиките са били откраднати.
Чашата за свето причастие д-р Банов спасил от претопяване. Стойността на дарението по данни на музейни специалисти е около 3500 лв.
С това дарение поставяме началото на месец на доброволчеството, съобщи директорът на Регионалния исторически музей в Перник Емилия Велинова.
Проявата е в рамките на Европейската година на доброволчеството, за каквато е обявена 2011 г. Всички постъпили дарения в рамките на този месец ще бъдат изложени на 14 май, в Нощта на музеите.
Водещи
-
Лекар: Алкохолът, кофеинът и енергийните напитки да се избягват в горещите дни!
Тя посъветва да не се излиза между 11:00 и 17:00 часа, ако това е възможно.
22.07 | 11:45
-
Над 90% от горските пожари в България са следствие от човешката дейност
В този материал обобщаваме важни препоръки за превенция и реакция при горски пожари.Съвети за...
22.07 | 11:28
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
„Топлофикация София“ обяви началото на ежегодната профилактика на своите основни и спомагателни съоръжения
Според дружеството, това превантивно обслужване ще предотврати бъдещи непредвидени прекъсвания...
22.07 | 11:00
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Броят на пенсионерите се увеличи с над 12 хиляди души спрямо миналата година
Най-голям дял в разходите заемат пенсиите с 11,524 милиарда лева
22.07 | 09:15
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15