Джулиан Барнс получи наградата "Ман Букър" 19.10 | 08:24

Автор е на книгата "Бодливо свинче", базирана на наблюдения от България и процеса срещу Тодор Живков

От Олга Андреева

Джулиан Барнс, който е определян като един от "златната тройка" на съвременната британска проза, заедно с Мартин Еймис и Иън Макюън, е тазгодишният носител на наградата "Ман Букър".

Романът "Смисълът на един край" му донесе за първи път наградата, въпреки че досега четири пъти е бил включван в краткия списък на претендентите за отличието.

В краткия списък тази година освен Барнс присъстваха също двама дебютанти - Стивън Келман ("Развален английски") и А. Д. Милър ("Кокичета"), двама канадци - Патрик де Уит ("Сестрите братя") и Еси Едугян ("Нечистокръвен блус"), както и Каръл Бърч "Менажерията на Джамрач", уточнява БТА, като се позовава на Reuters.

Литературната награда "Букър" се присъжда ежегодно от 1969 г. за роман, написан на английски от гражданин на Великобритания, Ирландия и страните от британската Общност на нациите. През 2002 г. неин спонсор става финансовият конгломерат Man Group, който я преименува на "Ман Букър". Наградата "Ман Букър" се съпътства от чек за 50 000 британски лири.

Джулиан Барнс е роден през 1946 г., възпитаник на Оксфорд. Той е и лексикограф, литературен, телевизионен и кулинарен критик, есеист, преводач от френски. Кавалер е на френския Орден за литература и изкуство. Придобива световна слава с "Папагалът на Флобер", който излиза през 1984 г.

Барнс е добре известен на българските читатели. През 1990 г. посещава България, а през 1992 г. пише "Бодливо свинче". Сюжетът на романа е процесът срещу един източноевропейски диктатор (не е казано от коя страна, но е базирана предимно на наблюдения от България и процеса срещу Тодор Живков) и събитията след 1989 г.

На български език освен "Бодливо свинче" са преведени "Папагалът на Флобер", "Лимони на масата", "История на света в 10 и половина глави", "Пулс", "Няма нищо страшно", "Артър и Джордж".

Водещи

Най-четени