Добърските баби и чипровските килими станаха част от живата съкровищница 27.06 | 07:49

Избраха нови 5 "съкровища" от 88 кандидатури

От Ивелина Георгиева

С автентично фолклорно изпълнение на Добърските баби бе открита официалната церемония по обявяването на петте нови кандидатури, вписани в Националната система "Живи човешки съкровища – България 2012".

Церемонията се провежда за трети пореден път, като стартът на инициативата бе даден през 2008 година. На всеки две години се вписват нови "съкровища" в списъка.

За вписване в списъка на националната система за постъпили общо 88 кандидатури в областните администарции в цялата страна. От тях под оценката на регионална експертна комисия са отсети 22, които достигат на национално ниво и в крайната фаза са избрани последните пет фаворита за вписване в Националната листа на елементите на нематериалното културно наследство по Националната система "Живи човешки съкровища – България 2012".

Първата отличена с престижната грамота кандидатура е за Добърските баби от село Добърско в категория традиционно пеене и свирене.

Втората грамота отиде при читалище Антимово в село Антимово за проекта "Да съхраним Дунавските ритми" и сформираната духова група "Дунавски ритми", отново в категория традиционно пеене и свирене.

Третото отличие бе в сферата на традиционните занаяти, домашни дейности и поминъци. Наградата отиде при читалище "Братство" в град Кюстендил за проекта "От извора днес, за да ни има утре" за дървообработване и дърворезба.

Следващата награда, отново в сферата на традиционните занаяти и поминъци, бе връчена на женска фолклорна група и читалището в град Чипровци за чипровските килими.

Последният, който влезе в националната система за тази година в категорията традиционни празници и обреди, бе народният празник "Сурва" в Пернишко и сурвакарски групи от 31 селища.

При връчването на грамотата кметът на Перник Росица Янакиева се пошегува с аудиторията, като заяви, че не си носи винкел, но връчи на заместник-министъра на културата Митко Тодоров ново книжно издание с пернишки вицове, носещо заглавието "Винкел и пуканки".

Кметът заяви, че това отличие е една оценка на традицията и на това, че тя е жива и се съхранява. Янакиева категорично отрече наградата да е утеха заради преживяното наскоро от перничани земетресение.

Добърските баби са кандидатсвали в кокурса с водични песни, които се изпълняват на Йордановден, Ивановден и Бабинден, тъй като и в трите празника основното е присъствието на водата.

Водичните песни са една много хубава находка останала от старо време, каза ръководителят на добърската група Смилена Попова. Тя обясни, че водичните песни се изпълняват на трите празника от млади момичета, още в началото на узряването им и представляват коледуване, но от жени.

Групата на Добърските баби се състои от 12 жени на възраст между 60 и 80 години, като най-младата добърска баба е Мария Костова, която наближава 40-те, а най-старата е баба Рада, която гони 80 години.

Добърските баби участват редовно на събора "Пирин пее" и обират наградите в конкурса. Тази година също ще участват в него и ще представят фрагменти от добърската сватба.

Представителите на всички регионални кандидатури, достигнали до национално равнище, също получиха грамоти на Министерството на културата за принос в съхраняването и популяризирането на традиционната култура и във връзка с участието им в Националната система "Живи човешки съкровища – България” – 2012.

"Живи човешки съкровища – България" е проект на института за фолклор при Българската академия на науките и Дирекция "Културна политика" в Министерство на културата. Той е първа стъпка към реализацията на Програмата на ЮНЕСКО"Живи човешки съкровища" в България.

Проектът цели да се насърчат носителите на нематериалното културно наследство да практикуват дейностите и да предават познания и умения на следващите поколения.

Водещи

Най-четени