Домът на хумора и сатирата празнува със смях 28.03 | 18:58
За 40-годишнината си готви изложби, филми и концерти

По повод 40-ия си рожден ден на 1 април музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово е подготвил изключително богата програма, съобщи Север.бг. Екипът на Веселата къща обявява 1 април за Ден на отворените врати и нощ в музея. Програма започва още в 9 часа и включва изложби, прожекции на игрални и анимационни филми, празнична забава и дори рок концерт и караоке.
Тази година акцентът за празника е поставен върху изложбите - цели 14. В зала 1 ще имате възможност да се запознаете с "Корените на габровския хумор".
"40 майстори на комичното" е концептуалното заглавие на експозицията, включваща живопис, графика и скулптура, която ще бъде представена в зала 3. Отново там ще бъде отдадена заслужена почит на големите дарители на Веселата къща, за които ще ни припомни сбирката "За да те има и след теб дори".
Зала 4 пък ще изненадва приятно децата с развлекателната изложба "Планета Габрово". Подредената в зала 5 експозиция "И студентът е оцелял, защото се е смял" ще представи на гостите 76 плаката, графики, живописни произведения и скулптури на преподаватели и възпитаници на Факултета по изобразителни изкуства към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Отново в зала 5 своеобразен акумулатор за доброто настроение ще е изложбата "Европейски импресии", включваща сатирични рисунки от Музея на карикатурата в полската столица Варшава.
Екипът на Веселата къща не е забравил и социалните си ангажименти и в зала 6 ще бъдат подредени детски рисунки, обединени от наболялата напоследък тема "Тютюнопушене или здраве - изборът е ваш".
"Духът на камъка" е озаглавена презентацията на автентична каменна пластика от Зимбабве от Златните колекции на ДХС, която ще бъде подредена в зала 7 А.
Зала 7 пък ще приюти цели три изложби - "Всички пътища водят към Габрово" (карикатура), "Лица от политиката" (карикатура на Ивайло Нинов) и "Маската - лицето на празника" (африкански маски и скулптура от Златните колекции). Пищната колекция от експозиции завършва с подредените в зала 8 "Да живее карнавалът" и "Грехът" (сатирична възрожденска живопис).
Почитателите на киното от 10 до 12 часа в Залата на жирафите ще могат да гледат прожекцията на "Бай Ганьо тръгва из Европа" (1991 г; реж. Иван Ничев, с Георги Калоянчев). Във фоайето на третия етаж по същото време ще бъдат пускани анимационни филми.
За да бъдат развенчани окончателно митовете за прекалената габровска пестеливост от 14 до 16 часа в директорския кабинет ще бъдат приемани и раздавани поздравления и подаръци.
В 19 часа ще започне рок концертът на The Blue Jam Ways (Калин Василев - вокал; Светозар Колев (Питкин) - китара). Караокето с DJ Дани Врани ще започне в 20:30 в Залата на жирафите.
Водещи
-
Туск: Полша ще сваля всеки обект, който наруши въздушното ѝ пространство
Премиерът подчерта, че при неясни ситуации страната ще действа по-внимателно, за да не се...
22.09 | 17:40
-
Километрична тапа на АМ "Струма" преди Кресна
Шофьори изчакват около 40 минути в двукилометрова колона
22.09 | 17:20
-
България и още шест страни от ЕС ще бъдат част от "стена" срещу дронове
Такава ще бъде изградена в държавите по източните граници на блока
22.09 | 17:00
-
Европрокуратурата с обвинение към представител на фирма, спечелила поръчка от Агенцията по заетостта
Ако бъде признат за виновен, обвиняемият може да получи 8 години затвор
22.09 | 16:40
Най-четени
-
"Топлофикация София" иска по-висока цена на парното с 30%
Няма пари, за да се компенсират жителите на "Дружба" 2, дружеството вече дължи над 2 млрд....
22.09 | 13:00
-
Киселова: Международната обстановка не е спокойна, нормално е да потърсим съюзници
Посланието, което отправи тя, е девизът, изписан върху историческата сграда на Народното...
22.09 | 11:00
-
Проф. Боян Дуранкев: Не е нормална тази България!
Няма да честитя Независимостта, написа икономистът във Фейсбук
22.09 | 10:40
-
Посрещаме есенното равноденствие
Ето какви са обичаите и какво не се прави на този ден
22.09 | 09:45