Допир до миналото. От величието към трагедията на цар Самуил 18.09 | 14:31

Откриха изложба по случай честването на 1000-годишнината от смъртта на владетеля

От Цанка Донкова

В историята на България управлението на цар Самуил е останало най вече с преждевременната му смърт при вида на 14 или 15 хиляди български войници, които са ослепени и на всеки 100 е оставен един с едно здраво око, за да води другите по пътя към дома, след битката при Беласица през 1014 година.

Но не всичко в живота на цар Самуил има трагична нотка. Първоначално той е управлявал България съвместно с тримата си братя, но след тяхната смърт застава сам на чело на държавата. Управлението на цар Самуил започва през 997 г. и в продължение на десетилетия той успява да удържи атаките на византийския император Василий II и дори му нанася сериозни поражения. Непрестанните борби за надмощие с Византия продължават през цялото му царуване.

Цар Самуил умира на 6 октомври 1014 г., вероятно от сърдечен удар, който получава при вида на войниците си, ослепени след битката при Беласица.

След преждевременната смърт на царя, България не успява да издържи дълго на военния натиск на византийците. Четири години по-късно идва и краят на Първото българско царство.

По случай честването на 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е открита изложба. Експозицията е разположена в Централното и Западното фоайе на Националната библиотека и е допълнена с 13 постера.

Експонирани са оригинални документи от фондовете на средновековното и възрожденското книжовно наследство в Националната библиотека, които представят на публиката две водещи гледни точки: култа на Св. Ахилий, чиито мощи цар Самуил пренася от Лариса и литературно-историческите интерпретации на неговото царуване.

Избраните паметници включват един от най-ранните преписи на Службата за св. Ахилий - палимпсест от XII в., преписи на "История славянобългарска", съотнесени с техните печатни източници, както и куриозни обявления в българската преса от XIX в. за предстоящо отпечатване на самостоятелна "История на цар Самуил".

В експозицията са включени множество книги от фонда на Националната библиотека, които представят образа на Цар Самуил в научната и художествената литература. Представени са и два наративни арабски извора за времето на Цар Самуил, единият от които е изследван от Виктор Розен (известен руски историк и арабист).

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на БАН. Изложбата ще бъде отворена за посетители до 18 октомври 2014 г.

Водещи

Най-четени