Древните българи убивали с арсеник 23.08 | 12:35

Отровата е открита на пръстена-убиец, намерен на нос Калиакра

От Гергана Златкова

Отровата, използвана в пръстена-убиец, който археолози откриха при разкопки на нос Калиакра, най-вероятно е била арсеник. Това показват последните проучвания на ръководителя на археологическия екип доцент д-р Бони Петрунова, заместник-директор на Националния археологически институт с музей при БАН, съобщи пресцентърът на община Каварна.

Арсеникът, който е в прахообразна форма, е можел лесно да бъде скрит в пръстена, датиран от края на 14-и век. По това време арсеникът е бил най-разпространен във Венеция, а археолозите предполагат, че отровата може да е била доставяна на Калиакра от Италия или Испания, с които са били поддържани търговски отношения.

Отравянето с арсеник наподобява холера или стомашно чревно страдание - заболявания, от които е имало много смъртни случаи сред аристокрацията на нос Калиакра, посочват от археологическия екип.

Откритието на бронзовия пръстен със специална кухина за отрова се смята за уникално. Според Бони Петрунова това е първият пръстен, предназначен за извършване на убийства, намиран някога в България.

Археолозите смятат, че находката е пряко доказателство за извършвани убийства - вероятно с политически характер, в Добруджанското деспотство. Най-голяма е вероятността пръстенът да е свързан с конфликта между деспот Добротица и неговия син Иванко Тертер.

Всички находки от тазгодишните археологически проучвания на историческия нос ще бъдат показани пред медиите на 4 септември в заседателната зала на община Каварна, информират от кметската управа.

Водещи

Най-четени