Законът ще пази Созопол, Копривщица, Мелник и Арбанаси 18.10 | 17:31
От министерството уверяват, че няма да пипат статута им

Няма да променят статута на Копривщица, Созопол, Мелник и Арбанаси. Това уверяват от Министерството на културата.
Във връзка медийни публикации, че с предлаганите промени в Закона за културното наследство селища като "Созопол, Копривщица, Мелник, Арбанаси вече няма да са резервати”, пресцентърът уточни, че смисълът на направеното предложение е, населените места, комплексите от паметници на културата и историческите места, обявени за резервати до влизането в сила на Закона за културното наследство да имат статут на групови недвижими културни ценности с категория "национално значение” и за тях се прилага най-висока степен на защита по реда на този закон.
С приетия през 2011 г. списък на археологическите резервати – 33 на брой, в §122 се уточнява, че "Актовете за обявяване на резерватите по чл. 50, ал. 3 като исторически, историко-археологически, археологически и музейни резервати, с които се регламентират местонахождение, територии, граници, охранителни зони и предписанията за опазването им, запазват действието си до приемането на нови актове”.
Така се решава въпросът за придобилите статут на археологически резервати селища като Созопол, Мелник, Старият Пловдив, Старинен Несебър и др., но остава необходимостта от уточняването на класификацията на техните по-късни структури и на селища, чиито статут е свързан с вече несъществуващите в закона понятия "исторически”, "музеен”, "архитектурен”, "градоустройствен”, "етнографски” и "туристически” резерват.
Още през 2009 г. в Закона за културното наследство е записано, че: "Заварените обявени по досегашния ред недвижими паметници на културата запазват своя статут като културни ценности по смисъла на този закон”. С приетото изменение и допълнението на закона през 2011 г. към този текст е включена и категорията на обекта, но не е уточнена класификацията им.
"С направеното предложение в никакъв случай няма да се намали степента на правна защита на тези селища, а напротив - с тяхното приемане и определянето им като групови недвижими културни ценности с категория "национално значение”, за които се прилага най-висока степен на защита по реда на този закон, превантивно ще се ограничи възможността за недобросъвестно тълкуване на досегашните текстове", уверяват от министерството на културата.
Водещи
-
Георги с макетното ножче се ожали, че Дебора го плашила с убийство
Заканвала му се със съобщения, твърдят защитниците на касапина
16.04 | 17:00
-
Борисов: Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас
Затова няма да продаваме реакторите на Украйна, каза лидерът на ГЕРБ
16.04 | 16:46
-
Дисциплинарна мярка за ЧСИ заради измамния казус с апартамента на 90-годишната жена
Данните от двете проверки по случая са предадени на прокуратурата, съобщи министърът на...
16.04 | 16:30
-
Бившият военен министър Николай Ненчев осъди прокуратурата
Държавното обвинение трябва да му брои солидно обезщетение за неимуществени вреди
16.04 | 16:15
Най-четени
-
Ускоряване на инфлацията у нас през март до 4%, забавяне до 2,2% в Еврозоната
Това показват окончателните данни на официалната статистика Евростат
16.04 | 13:31
-
Възможно ли е новта социална мрежа на OpenAI да се превърне в хит
OpenAI се готви да направи решителна крачка отвъд генеративния изкуствен интелект, като...
16.04 | 10:45
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41