Знаете ли откъде идват думите, които използвате 20.12 | 13:42

Проверете произхода им в речника "Народни етимологии"

От Гергана Златкова

Значението на редица думи и собствени имена, както и техните граматически преоформяния – придобили вече популярност или все още "неузаконени" в родната езикова практика, са описани в речника "Народни етимологии" (ИК "Изток-Запад") на проф. Борис Парашкевов.

Ценният труд разяснява какъв е реалният произход на тези думи, коя тяхна употреба е правомерна и какъв вид отклонение от първоначалната им форма е настъпил с времето.

Всекидневно използваме редица думи, които са навлезли в речника ни, без да се замисляме особено върху техния произход. Всеки получава спам на електронната си поща, но малцина са наясно, какъв е произходът на тази дума. Всъщност spam е телескопично производно от англ. spiced ham – "шунка с подправки”, което е възродено понятие с отрицателна асоциация, отразяващо фирменото наименование на консерви с шунка, които американските войници яли до втръсване по време на Втората световна война.

Произходът на тази и на редица други думи и собствени имена от ежедневието е разяснен в речника "Народни етимологии". 1143852

Трудът на професора по история и историческа граматика на немския език Борис Парашкевов запознава читателите с множеството както "простодушни, но естествени в мотивацията си осмисляния на неясни по звучене думи и собствени имена", така и граматически преоформяния, придобили вече популярност или все още "неузаконени" в родната езикова практика.

Етимологията е най-популярната област на езикознанието, в частност на неговия дял лексикологията. Това е наука, която изследва произхода, родствените връзки и развоя на думите. Етимологията води своето начало от Древна Елада, където се е зародило учението за издирване истинността на думите: еτυμολογία. В по-опростен смисъл днес свързваме означението етимология с изясняване на въпроса откъде идва някоя чужда или непозната дума. Под "народна етимология" пък се разбира наивният опит да се осмисли някоя неясна дума.

"Народни етимологии" (с подзаглавие "Думи и имена с вторична семантична и морфологична мотивация") проследява реалния произход на редица думи, показва коя тяхна употреба е правомерна и съответно какъв вид отклонение е настъпил от първоначалната форма, както и доколко то е допустимо и как да бъде избягвано при заемки, когато те бъдат използвани в естествената им среда извън рамките на българския език.

Анализирани са неправдоподобни етимологични справки в различни лексикографски справочници, имащи в известен смисъл характер на своеобразна "научна" народна етимология и налагащи подмяната на несъстоятелни постановки с по-коректни решения.

Книгата се посвещава на 120-годишнината от публикуването на монографията "Принос към българската народна етимология" на проф. Иван Шишманов (1862–1928).

Водещи

Най-четени