Изграждат лаборатории за дигитализация на културно наследство 17.02 | 13:33
След това да целия архив ще имат лесен достъп както учените, така и обществото
Днес, 17.02.2020 г., на специална церемония беше поставено началото на изграждането на две лаборатории за дигитализация на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, част от Центъра за върхови постижения "Наследство.бг". С така наречената "първа копка" стартира обновяването и оборудването на двата архива на института, с цел съхраняване и лесен достъп до културното наследство, натрупано в тях.
Лабораторията "Дигитален етнографски архив" ще дигитализира снимки, скици, рисунки и документи, събирани в Народописния архив на института от 1906 година насам. Сред образците има такива с голямо значение или интензивност на използването, които са в лошо физическо състояние и материали, трудни за използване поради нестандартните си размери (карти, планове, чертежи, макети, отливки и др.) или вида на носителя (остаряла хартия, плат, кожа, записваща лента и други преходни материали), а много от тях са податливи на природни въздействия или промяна на цвета. Дигитализацията им ще осигури лесен и бърз достъп до тях от страна на учените и обществото. В същото време ценните исторически и етнографски артефакти ще бъдат съхранявани при необходимите за опазването им условия, без да се затруднява работата с информацията, съдържаща се в тях.
Лаборатория за дигитализация на нематериално културно наследство ще бъде разположена в Националният център за нематериално културно наследство (НЦНКН) при ИЕФЕМ – БАН. Той има за задача да документира, съхранява и популяризира фолклора на различните общности, живеещи на територията на Република България, както и на български и други общности в чужбина. Материалите, съхранявани в него, са на различни носители обособени в следните раздели: Видеоархив, Фоноархив, Фотоархив, Архив на хартиен носител. Чрез работата на лабораторията ще се осигури достъп до информацията в архивни единици записани на излезли от употреба в съвремието технологични носители. По този начин не само учените, но и любителите на фолклора ще имат достъп до богатата колекция на Националния център.
Водещи
-
Опасни коледни украси заливат пазара
Внимавайте, те могат да причинят изгаряния и отравяния, предупреждават от "Ние, потребителите"
30.11 | 13:40
-
Декемврийски таро хороскоп за всяка зодия
Научете какво ви очаква през месец декември 2024 според Таро картата, която ви се е паднала
30.11 | 13:20
-
Скандалът в Базиликата поставя под въпрос вписването ѝ в ЮНЕСКО
Това каза директорът на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева
30.11 | 13:00
Най-четени
-
ЕК предупреди България, че може да спре плащанията по ПВУ
8 ключови етапа и 1 цел не са изпълнени задоволително
30.11 | 10:00
-
Животновъдите от Велинград продължават протеста
Фермерите са недоволни, заради съмнение за достоверността на пробите, които здравните власти...
30.11 | 10:20
-
Борисов : Най-големият опонент на партията ни в общините е ДПС
Според него, Кирил Петков се е пазарил с „Възраждане” да правят Бойко Рашков вътрешен министър
30.11 | 11:20