Изложба в НИМ чества Гена Димитрова 16.05 | 10:10
На 18 май - заедно с Деня на музеите, отбелязваме и 75-годишнината на "гласа, който само боговете заслужават"
На 18 май 2016 г. в Националния исторически музей в 13.00 ч. ще бъде открита изложбата "Гена Димитрова – глас, който само боговете заслужават”, посветена на 75-годишнината от рождението на световноизвестната оперна певица и Деня на музеите – 18 май. Това информира проф. Божидар Димитров с прессъобщение до медиите.
Експонатите в изложбата са дарени от племенницата й Милена Стойкова и от близката приятелка на певицата доц. д-р Свобода Гюрова от Регионалния исторически музей в Плевен.
Дарението включва двадесет предмета, някои от които имат изключителна експозиционна стойност. Сред тях са четири сценични костюма, принадлежали на оперната прима: официален тоалет от две части, официална рокля и два сценични костюма, изработени от атлаз, коприна и воал, украсени богато със златна бродерия, пайети, мъниста, перли и изкуствени камъни.
Триумфирайки повече от 35 години на световните оперни сцени, Гена Димитрова печели много престижни награди. Две от тях са включени в изложбата – Интернационален приз за висок принос към изкуството - "Златният стрелец”, с грамота от град Фоджа, Театро деле Фонти /1981 г./, и наградата "Джовани Дзенатело” - за най-добро изпълнение на партията на Джоконда от едноименната опера на Амилкаре Понкиели на сцената на "Арена ди Верона” през 1981 г. , заедно с Лучано Павароти. Тази награда представлява бронзова скулптура със сребърно покритие, екслузивен модел, единствен екземпляр. Статуетката е изработена от скулптора Алберто Дзукети от Верона.
Оперната прима е запазила в архива си афиши от постановки на оперите "Аида” и "Тоска” в "Ла Скала”, Милано /1989 г./; "Турандот” – гастрол на "Арена ди Верона” в Токио /1991 г./; "Турандот” – "Ла Скала” /1983 г./; "Набуко” – "Ла Скала” /1986 г./ и каталози на оперите "Аида” в "Ла Скала” и "Турандот” в "Арена ди Верона” /1983 г./, с подробна информация за композиторите и авторите на либретата, с нотни партитури на главните партии, със скици на декорите и костюмите на артистите.
Кариерата на прочутото сопрано започва през 1967 г. с операта " Набуко” от Джузепе Верди в Софийската народна опера. Гена Димитрова е пяла на големите сцени на всички континенти – "Ла Скала”, Милано; "Арена ди Верона”, Верона; операта в Парма; Виенската държавна опера; Фестивалът в Залцбург; Метрополитън опера, Ню Йорк; "Ковънгардън”, Лондон и др.
Работила е с най-големите диригенти и певци от миналото столетие. Музикалните специалисти твърдят, че ролите й на Абигайл от "Набуко”, на лейди Макбет от едноименната опера на Верди, на Норма от операта на Белини и принцеса Турандот от операта на Пучини са еталон за певческо майсторство.
Водещи
-
От ЕП обясниха защо искат имунитета на Илхан Кючюк
От офиса на Кьовеши не съобщават къде се води въпросното разследване – в София или в Брюксел
16.12 | 17:00
-
Гал Сасон с прогноза за 2026 г.: Не правете избори преди 26 април
Веднъж на хиляди години се случва Сатурн – лошият герой в зодиака, да е върху Нептун – това...
16.12 | 16:30
Най-четени
-
Скъпотия? Ето кой плаща най-здраво за ЧНГ
Данните показват, че огромна част от туристите са направили своите резервации още през...
16.12 | 12:45
-
Politico: Лидерите на България и още 7 страни от ЕС искат пари, т.к. руската заплаха се засилва
Според властите им разходите за осигуряване на сигурността в региона не трябва да се поемат от...
16.12 | 14:45
-
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно 2
И посочи, че зелето е чудесен традиционен продукт, който в момента е на добра цена.
16.12 | 12:15
-
Румен Радев продължава консултациите с "Възраждане" и ДПС – Ново начало
Конституционната процедура
16.12 | 08:32