Изложба за 50 години независимост на Алжир 11.07 | 08:50
Неделчо Нанев и Тодор Азманов показват свои творби

Изложба, посветена на 50 години от независимостта на Алжир, ще бъде открита утре, 12 юли, от 18:30 часа в галерия "Академия" на НХА.
Ще бъдат представени творби на Неделчо Нанев и Тодор Азманов – почетни членове на Националния съюз на алжирските художници.
Изложбата, която ще продължи до 30 юли, се осъществява под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов и посланика на Алжир в България Ахмед Буташ, съобщават от НХА.
Неделчо Нанев е художник, режисьор-постановчик, оператор. Автор е над 50 документални филми, от които 40 за изобразителното изкуство в България. Художник-постановчик е на игрални филми, между които и "Крадецът на праскови" от 1964 г.
Участва в общи художествени и самостоятелни изложби в България и в чужбина. Награждаван е с международни и национални награди за филми и изобразително изкуство. Носител на орден "Кирил и Методи " I и II степен.
Произведенията на Тодор Азманов са предимно скулптурни портрети в реалистичен и абстрактен стил. Негови творби са изложени в художествени галерии и музеи, в Европарламента и са част от частни колекции в България, Белгия, Холандия, Израел, Гърция, Швейцария и Германия.
През 1975 г. самостоятелната му скулптурна изложба в столицата на Алжир, представяща портрети на национални герои на страната, става първата по рода си скулптурна експозиция на портрети в тази мюсюлманска държава.
На 19 март 2009 г. Европейският парламент получи в дар от българското правителство скулптурата на Тодор Азманов "Изток-Запад. Една Европа", която стана част от постоянната художествена експозиция на Европарламента.
Водещи
-
Социалният министър: Ще настоявам за великденски добавки за пенсионерите
Няма нито една социална услуга, която да е премахната или намалена, подчерта Борислав Гуцанов
04.03 | 20:45
-
Премиерът след Съвета по сигурността: Траен мир може да се постигне чрез сигурност за Украйна и за ЕС
Заседанието беше проведено часове след решението на Доналд Тръмп да спре временно военната...
04.03 | 20:15
Най-четени
-
Най-бедният град в България вече не е Видин
В Смолян вземат най-ниските заплати в страната, сочи анализ на Националния статистически...
04.03 | 11:30
-
ИПБ: 78% от шофьорите ползват телефони в колите, 14% са катастрофирали заради това
Изследването е проведено в началото на годината (4-20 януари 2025 година) и обхваща 808 водачи...
04.03 | 11:59
-
Извънпарламентарна инициатива за сваляне на правителството и за предсрочни избори
За целта ще бъдат събирани подписи, които после ще бъдат внесени в НС
04.03 | 14:30
-
Министерство на финансите планира увеличаване на пенсионната възраст и трудовия стаж
Повишават заплатите с 9% тази година
04.03 | 10:15