Изложба на китайски ветрила и чадъри 20.07 | 14:09

Цветното пиршество приютява Столична библиотека

От Олга Андреева

Китайски ветрила и чадъри от различни епохи ще могат да се видят от днес до 30 юли в Столична библиотека - зала "София”.

Експозицията е част от проекта "Парад на културите – 2011”, който се реализира с подкрепата на Столична програма "Култура” и китайското посолство.

До 30 юли посетителите в Столична библиотека ще могат да гледат и китайски игрални филми в Отдел "Изкуство", съобщиха от Дирекция "Култура" на Столична община. 

От древни времена в Китай ветрилата са произведения на изкуството. Първите ветрила са се появили през епохата на Шан и Чжоу преди повече от 3 хиляди години.

С развитието на изкуството за изработване на ветрила са се появили и различни видове: хартиени, копринени, от палмови листа, пера, бамбук и слама. Формата на ветрилата е разнообразна - те са квадратни, кръгли, с формата на цветчета на слива, дива ябълка, слънчоглед.

По традиция са украсявани с изображения или с поетични текстове. Знаменити китайски художници и калиграфи са рисували и писали върху ветрилата. Всеки вид ветрило има своята символика и предназначение.

Първите чадъри в Китай са се появили преди 4 хиляди години. Първоначалната цел е била предпазване от дъжд, но по-късно са били използвани за защита от яркото слънце. Конструкцията на чадъра не е претърпяла сериозни изменения, но неговите разновидности и функции са се увеличавали и усъвършенствали по-късно.

Ръчно изработеният чадър от Ханчжоу едновременно е предмет на бита и произведение на изкуството. "Пръчките” на чадъра са изработени от висококачествен бамбук.

В затворено положение той прилича на растението бамбук. "Куполът” се прави от промазана хартия, дантела или коприна. Чадърите са щамповани, нашарени или извезани.

В някои райони на Китай чадърът се използва на сватби като символ на благополучие, разцвет, богатство и високо социално положение.

Водещи

Най-четени