Истанбул се разкрива в „Цветята на Корана” 18.11 | 13:27

Фестивалът ще покаже Истанбул през киното, фотографията и литературата

От Олга Андреева

Любителите на киното от Близкия Изток и Северна Африка могат още отсега да се готвят за три седмици през януари и февруари, запълнени с богата програма от филми, повечето от които за първи път ще бъдат показани в България.

"Цветята на Корана” се организира от сдружение "Позор” със съдействието на културното представителство към посолството на Иран, посолството на Турция, посолството на Палестина, Френския културен институт, посолството на Кралство Мароко, посолството на Алжир и с медийното партньорство на iNews.

Четвъртото издание на фестивала "Цветята на Корана” ще се проведе от 17 януари до 9 февруари 2012 г. в Дома на киното, Евро синема, Червената къща и Dada Cultural Bar, като един от основните му акценти ще бъде програмата, посветена на Истанбул.

"Пресечна точка Истанбул” е първа част от трилогията, посветена на Истанбул, на немския режисьор Михаел Хехл. През 2006 г. Хехл пътува из Турция и на път за Истанбул случайно попада на колоритен местен жител. Разговорът между двамата е предимно жестомимичен, но режисьорът е толкова впечатлен, че взима координатите на мъжа и се завръща в Истанбул година по-късно, след като е научил турски, за да продължат разговора си. Оттам се заражда и идеята за тази филмова трилогия за Истанбул, чиято втора част "Всичко е достъпно” ще се появи по екраните през лятото на 2012 г.

Истанбул през погледа на турската режисьорка Аслъхан Юналдъ ще може да се види в "Истанбул на пълна скорост”. Колко точно обитатели има Истанбул и колко време отнема на хората, живеещи в крайните квартали на азиатската част, за да стигнат до централните булеварди на града? Как се справят чужденците с тази почти непосилна за тях задача и как гледат местните на непрекъснатия поток от туристи по улиците на Истанбул?

"Истории от Бейолу” на британката Аманда Бърел пък е впечатляващ портрет на Бейолу – сърцето на Истанбул и предлага една любопитна разходка както из скритите места на колоритния квартал, така и по най-оживената улица в Истанбул "Истиклял”.

По време на разходката зрителят ще се срещне с интересни обитатели на квартала, които ще разкажат за най-известните културни средища в града, ще се запознае с нощните птици в местните клубовете, които за първи път решават да свалят маските и да разкрият истинската си самоличност.

Културната столица на Турция е във фокуса освен на тази три филмови заглавия, и в литературна премиера и изложба.

В рамките на фестивала ще се състои премиерата на романа "Последен влак за Истанбул” (изд. "Интенс”) на една от най-уважаваните турски писателки Айше Кулин, която през 1997 г. е обявена за "писател на годината” в Турция за биографичния роман "Айлин”.

Действието в "Последен влак за Истанбул” е съсредоточено върху съвместния живот на мюсюлмани и немюсюлмани в Турция през първата половина на 20-ти век. Една история за непозволена любов и бягство по време на бурните събития в Европа в навечерието на Втората световна война. Сюжетът пренася читателя из различни краища на света: от Истанбул и Марсилия, през Анкара и Кайро, Париж и Берлин, и за финал - отново Истанбул.

Специално за четвъртото издание на фестивала "Цветята на Корана” Катя Табакова ще представи изложбата с фотографии "Визуални цитати – Истанбул”. Посетителите ще видят едно различно лице на Истанбул, далеч от безкрайно сниманите туристически забележителности. Фотографиите ще бъдат изложени във фоайето на Дома на киното от 17 януари до 9 февруари.

Водещи

Най-четени