Как би изглеждала София на бъдещето? 27.11 | 17:51
Архитектурната изложба В.О.П.А.Л. представя облика на българския град в миналото и в едно алтернативно бъдеще
![Как би изглеждала София на бъдещето?](http://inews.bg/pictures/1120679_1004.jpg)
На 28 ноември, в рамките на Sofia Architecture Week, която тази година се провежда в Пловдив, ще бъде представена експозицията дискусия "В.О.П.А.Л. - ВЕРТИКАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ПРОСТРАНСТВО/АНОРЕКСИЯ НА ЛИЧНОСТТА: Небостъргачите в български стил, моловете, комерсиализираните мегаструктури.
Международната експозиция за експериментална архитектура и интердисциплинарни проекти бе започната през 2010 година в Лондон след разгорещена дискусия на тема какво се случва в градовете в Източна Европа, които в по-голямата част от развитото модернистично и постмодернистично време на XX век пагубно изостават по отношение на архитектурна, артистична и интелектуална мисъл, творчество и инициатива – поради добре познатите репресия, стагнация и липса на поле за изява в тоталитарните режими.
В експозицията се включиха фотографи, архитекти, урбанисти и артисти от различни среди, квалификации и националности и живеещи и работещи в различни държави.
Основен момент е експерименталната същност на мероприятието, което дава възможност за напълно свободен диалог и нецензуриран коментар по темата от множество различни гледни точки.
"Главната ни цел е провокация на гражданската и специализирана мисъл (хуманитарна, социологическа, архитектурна, артистична, градоустройствена) в посока развитието на градовете в бъдещ план, както и преодоляване на определени национални комплекси, породени от "изостаналото" интелектуално развитие на нашите "източни" общества и изграждане на самосъзнание и самочувствие", споделя организаторът на изложбата арх. Светла Попова.
"Твърдо вярваме, че все още се намираме в преломен и драматичен (след)преходен момент от съвременната история на Източна Европа – и от начина, по който ще се справим с актуалните проблеми, зависи бъдещето развитие на градовете ни като инкубатори на креативна дейност и качество на живот", разкриват още те.
В рамките на събитието ще бъдат разгледани въпроси, като как би изглеждал градът на близко бъдеще (София), ако всички нестандартни/некомерсиални идеи на архитекти и културни активисти бъдат изпълнени, превъзмогвайки икономически, физически, догматични ограничения? Ако не трябваше да се съобразяваме с "нуждата" от молове и побългарени небостъргачи? Ако дейците на културата бяха свободни да оформят града преди всичко етически и морално освен естетически?
Експозицията е пряко свързана с темата на Софийската архитектурна седмица 2013: "Град на Бъдещето", чийто куратор арх. Павел Янчев е един от участниците в изложбата.
Водещи
-
От "Пирогов" дали по 9 бона за всяка от пострадалите с ботокса
Това съобщи проф. Николай Габровски, който е началник на Клиниката по неврохирургия на...
09.02 | 17:40
-
Второ злато за Цанко Цанков от зимното плуване
Водата беше по-студена от вчера и термометрите отчетоха 2.6 градуса по Целзий
09.02 | 17:20
-
Гуцанов: Не искаме таван на цените, а ограничение на надценките
Няма да има ръст на данъците и таксите, нито орязване на социалните придобивки, обеща...
09.02 | 17:00
Най-четени
-
Мъск няма да купува ТикТок
09.02 | 11:40
-
Шофьор помете 9 паркирани коли в София
Инцидентът е станал в близост до 20-а поликлиника
09.02 | 09:45