Как са живели българите преди Освобождението? 11.05 | 14:51
Разберете за бита на нашенците в „Княжество България“
Излезе първа част на луксозното ново издание на "Княжество България" (изд. "Изток-Запад") на историка Георги Г. Димитров.
Книгата съдържа особено ценни материали за живота на българите до Освобождението, като поставя акцент върху българо-гръцките отношения и борбата за независимост на българската църква от гръцката патриаршия.
"Княжество България" е богато илюстриран и интригуващ труд за живота и битието на българите до края на XIX век. Авторът Георги Г. Димитров е очевидец на много от описаното в книгата, като допълва своите впечатления с разкази на други съвременници и техните архиви, обхождайки България от село в село и от град в град.
Книгата е микс от история, етнография и поселищни случки, а стилът е завладяващ и увлекателен.
Името на Димитров не е популярно и сведенията за живота му са оскъдни... Той е роден около 1836 г. в Кюстендил.
Идеята за съставянето и написването на романа му идва по време на неговия престой в Пловдив, където работи като чиновник. На 27 април 1889 г. Димитров започва тримесечна обиколка из Югозападна България, за да събира сведения. Той е воден изцяло от желанието да представи нашата история като българин, вместо да четем за нея от писанията на знайни и незнайни пристрастни чужденци.
Когато пристига в София, го съветват да потърси помощ от министъра на народното просвещение по това време Георги Живков. Вместо исканото препоръчително писмо, което да улесни Димитров в обиколките из Княжеството, през 1890 г. в Търново го застига окръжно на министерството, което разпорежда на общинските управления и духовните началства да не му дават сведения.
Междувременно всички жандарми непрестанно го следят и тормозят, тъй като тогавашният министър-председател Стефан Стамболов смятал Димитров за руски шпионин.
Въпреки всичко това, през 1893 г. материалът за първия том "Княжество България" е готов за печат. Страхувайки се, че ако го предаде за оценка в Министерството на народното просвещение за отпускане на средства за издаване, трудът му ще бъде присвоен, Димитров взима заем от Пловдивската народна банка и сключва договор със софийския печатар Шимачек.
За съжаление изобличени от Димитров влиятелни духовници се споразумяват с Шимачек и спират тиража. Авторът я препечатва в Пловдив, но въпреки това е на загуба, излъган от "приятели", които се възползват от ценния му труд и печелят на негов гръб.
Настоящата книга е първата от двете части на "Княжество България". Съдбата на третата част остава неизвестна след смъртта на Димитров на 24 май 1906 г. Изключително ценните му исторически текстове са крадени, преписвани и цитирани от редица историци през годините, но въпреки това запазват автентичността си.
Изданието е спечелило конкурс по програмата "Помощ за книгата" на Министерство на културата, а илюстративният материал в него е от албума с творби на проф. Иван Мърквичка, издаден от Българската академия на науките през 1929 г.
Водещи
-
Финансовият министър няма да иска извънреден доклад за еврозоната
Тя обяви, че ще направи това, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация
23.01 | 21:00
-
Астролог назова двата най тежки месеца през тази година
Вижте кои са те и как да ги преживеем
23.01 | 20:44
-
Нов скандал между управляващи и опозиция в парламента (ОБЗОР)
Появиха се съмнения за по-широко мнозинство
23.01 | 20:29
Най-четени
-
МС изтегля проектобюджета за 2025 г. и внася нов до 14 февруари
Финансовият министър Теменужка Петкова: Ситуацията е тежка
23.01 | 14:00
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Още две области обявяват грипна епидемия
23.01 | 14:30