Камелия Тодорова представя мемоарите на знаменития си дядо 08.02 | 15:10

"Изповедта на една луда балканска глава" на Коста Тодоров е вече на пазара

От Мартина Панайотова

Популярната джаз певица Камелия Тодорова ще събере приятели и медии тази вече в столичния клуб Студио 5 в НДК, където ще представи мемоарите на дядо си, писателя Коста Тодоров. Книгата се нарича "Изповедта на една луда балканска глава" и се издава от ИК Изток-Запад.

Коста Тодоров не е просто историческа фигура – той е едно уникално явление в нашия общественополитически и културен живот в първите десетилетия на XX в. Роден през 1889 г. в Москва, в семейство на български офицер, този забележителен българин съчетава в себе си едновременно решителността и готовността на човека на делото – революционер, дипломат и политик, и качествата и уменията на безспорен майстор на словото – поет, публицист и журналист.

Тодоров е забележителен и ярък образ, който оставя широка диря в българските хроники. Поради една или друга причина обаче тази диря бива заличена, а дейността и приносът на този велик българин към общественото, политическо и културно развитие на страната ни в онова време биват забравени.

"Изповедта на една луда балканска глава” е писана в оригинал на френски език от самия Тодоров в годините на Втората световна война.

Тя скицира само част от най-едрите щрихи от богатия жизнен път на тази безспорно внушителна личност, която се бори и брани със зъби и нокти доброто име на страната ни във време на преврати и политически скандали, които я тресат отвън и отвътре.

Тъй като авторът гледа на това съчинение като на своя последна творба, той се опитва да направи равносметка на целия си живот като човек, творец и общественик.

Четивото, чието първо преводно издание е на английски език и е американско, е изпълнено с богата фактология както за личния живот на Тодоров, така и за политическите събития в България за период от няколко десетилетия от първата половина на XX в. Книгата разкрива фигурата на един велик българин, който е постоянно в движение, постоянно в борба, не само в балкански, но и в европейски мащаб.

Чрез "Изповедта на една луда балканска глава”, читателят има възможността да узнае малко познати факти за дейността на българската дипломация след Първата световна война, както и за голям брой български и чуждестранни политически дейци, публицисти и журналисти.

Книгата описва подробно също и живота и борбите на земеделската емиграция през 20-те и 30-те години на миналия век, както и по време на Втората световна война.

Водещи

Най-четени