Културна ценност в РИМ - Габрово е капаче от древна панацея 05.08 | 09:14

Находката представлява груба изработка по образец на оригиналните капачета за териак, отлята върху матрица

От Север.бг

Капаче на ампула от древността, смятано за панацея, е културна ценност на месеца в РИМ - Габрово. Капачето за териак, така се нарича универсалното лекарство на древните, е открито при проучвания на останките на габровската църква "Св. Петка” през 1986 г., съобщава Север.бг.

Находката представлява груба изработка по образец на оригиналните капачета за териак, отлята върху матрица и свидетелства за търговските връзки и предпочитания на местното население.

Смята се, че териакът /от персийски - "опиум", от гръцки "диво животно", т.е. противоотрова на животинска отрова - бел.авт./ е открит от владетеля на Понтийското царство Митридат VI Евпатор (126-64 г.пр.Хр.). Предполага се, че неговото изобретение се състояло от настъргана паста от билки или настойка на винена или медна основа, която дълго време се ползвала в Европа като лек за всякакви отрови.

Лекарството е било използвано и в България, свидетелство за което се откриват по време на османското робство. Подобни капачета от ампул;ите за териак са открити още в Свищов, Велико Търново и София.

Водещи

Най-четени