МС предложи шестима дейци на културата за ордени 27.04 | 18:07
Причината е тяхната роля в развитието й

Правителството предлага на Президента на Република България да издаде укази за награждаването на шестима дейци на културата с ордени за ролята им за развитието на българската култура. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
За удостояване с орден "Стара планина” – първа степен, за изключително големите им заслуги в областта на културата са предложени Божана Апостолова-Пейкова и проф. Крум Дамянов.
Божана Апостолова-Пейкова е българска поетеса и издател. Тя е ръководител на едно от най-популярните издателства за българска литература - "Жанет 45". Тя е в основата на литературния фестивал "Пловдив чете" и на културната инициатива "Младият Пловдив чете". Основател е на престижната годишна литературна награда за поезия "Иван Николов", която се връчва от 1994 г. насам.
Проф. Крум Дамянов е световно известен български скулптор. През 1962 г. завършва НХА, специалност "Декоративно-монументална скулптура" при проф. Любомир Далчев. Носител е на множество отличия, а през 2009 г. получава държавната награда "Паисий Хилендарски" за забележителен принос и постижения в съвременното българско изкуство. Автор е на монументите "Знаме на мира" (Камбаните) в София, "Часовникова кула" в Хасково, "Софроний Врачански" във Враца, "Разпятие" в Кюстендил и др.
За удостояване с орден "Св. Св. Кирил и Методий" – огърлие, за особено значимите й заслуги в областта на културата и изкуството е предложена проф. Милена Моллова. Проф. Моллова е концертиращ пианист и педагог със световна известност. Повече от 50 години е на сцената и има изнесени огромно количество рецитали и концерти с оркестри в Европа, Азия и Америка. Реализирала е множество записи в БНР и БНТ.
За големите им заслуги в областта на културата с орден "Св. Св. Кирил и Методий" – първа степен са предложени за удостояване също проф. Анастас Славчев и Стефка Берова.
Проф. Славчев е изтъкнат концертиращ пианист, педагог и общественик. Бил е преподавател по пиано в НУИ "Панайот Пипков" - Плевен, директор на Средно музикално училище (днес Национално училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков") в Пловдив. В продължение на два мандата е заместник-ректор, а от 1999 г. до 2008 г., отново за два мандата, е ректор на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
Стефка Берова завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е участвала във филмите "На всеки километър”, "Зарево над Драва”, "Вилна зона” и др. Особено популярна е като изпълнител на шлагерни песни. През годините има издадени множество албуми в дует с Йордан Марчинков ("Обичам те”, "Огънят, в който горим”, "Непоправими хора” и др.), както и самостоятелни албуми ("Птица сред път”, "Чуй ме”, "От сърце” и др.). Последният й албум – "Съдба”, излиза през 2011 г.
С орден "Св. Св. Кирил и Методий" – втора степен, за значимия й принос за развитието на културата и изкуството е предложена и Мая Нешкова. Певицата е издала 11 албума, между които един двоен и един троен, и десетки сингли в многохилядни тиражи. Има пет музикални филма и множество студийни записи, значителна част от които са записани в "Златния фонд" на БНТ. Едни от най-известните й хитове са "Китка за обич" (1981 г.), "Честит рожден ден" (1988 г.), "Щастие с пари не се купува" (1994 г.).
Инициативата за удостояването с отличията е на творчески и продуцентски организации и на инициативни комитети.
Водещи
-
Прокуратурата повдигна обвинение на 18-годишния младеж, блъснал петима в Слънчев бряг
Инцидентът се случи на 14 август около 14:00 часа на алея между хотелите "Олимп" и "Мелия" в...
15.08 | 18:00
-
През нощта облачността ще намалява и над по-голямата част от страната ще е предимно ясно
Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30°.
15.08 | 17:40
-
Доналд Тръмп е на път за Аляска
„High Stakes!!!“ написа Тръмп в Truth Social, малко преди да напусне Белия дом.
15.08 | 17:20
-
Васил Терзиев подготвя доклад за закупуване на още 20 нови камери, след като тази нощ шофьор заби автомобила си в автобус
"Тежка катастрофа от тази сутрин отне човешки живот и рани хора. Искрени съболезнования за...
15.08 | 16:59
Най-четени
-
Средната месечна заплата в България продължава да расте
Къде са най-високите и най-ниските възнаграждения
15.08 | 10:45
-
Кой е шофьорът, влетял с кола в автобус
Загиналият е бил единственият пътник в автобуса - сирийски гражданин
15.08 | 11:30
-
Мартин Елвиса помага в търсенето на новия "Ерген" на България
Кастингът отдавна е отворен и вече има доста мераклии, които искат да влязат в ролята.
15.08 | 14:00
-
Шофьорът, врязъл се в автобус в София, бил глобен часове преди катастрофата
Припомняме, тежката катастрофа стана рано тази сутрин в София, на кръстовището на столичните...
15.08 | 14:30