Можем ли да видим Рая, преди да идем на него? 25.07 | 15:02
Според романа на френския ерудит Жан Делюмо – да

Излезе дългоочакваният втори том на "Една история на Рая" (ИК "Изток-Запад") на изявения френски ерудит Жан Делюмо – член на Академията за надписи и художествена проза и хоноруван преподавател в Колеж дьо Франс. Трудът е продължение на фундаменталното изследване на учения върху мечтите за щастие на християните от Запада.
След като разглежда страховете и нуждата от сигурност на християните в западна Европа от Средновековието до края на XVIII век в първия том на "Една история на Рая", видният френски историк Жан Делюмо продължава своето изследване, като си поставя за цел да "съживи мечтите за щастие на една цивилизация..."
Чрез втория том на своя блестящ труд Делюмо обръща специално внимание на многобройните миленаристки прояви в периода ХV–ХVІІ в., подчертавайки, че терминът "миленаризъм", в истинския си смисъл не е очакване на 1000 или 2000 г., а "очакване на хиляда години земно щастие”.
Колективната надежда за това земно щастие е разгледана като исторически "обект" във втората част на "Една история на Рая" по сходен с предната книга начин: блестящо, енциклопедично и увлекателно.
Самият Делюмо разяснява: "Как от носталгията по Едемската градина неусетно сме преминали към надеждата за един нов земен рай и как тази надежда се е лаицизирала, за да роди понятието за прогрес – това е пътят, който ще следва тази нова книга – път, прокаран от предишната, която беше посветена на сполуките и несгодите на блаженото място, което Адам и Ева са изгубили.
Така че тук ще стане дума за прехода в християнския свят от миленаризма към прогнози за сияйно бъдеще, направени през ХVІІІ в. на Запад от множество писатели и философи. Нашият маршрут ще започне от пророчествата на Стария завет и Откровението на св. Йоан и ще свърши с марксистките писания."
Авторът продължава изследването си, обхващайки периода от края на XVIII век до настоящето, като набляга на връзките, които постепенно са се създали между миленаризма от една страна и утопиите и идеологията на "прогреса" от друга.
Роден през 1923 г. в Нант, днес Делюмо е почетен професор в Колеж дьо Франс, където е бил ръководител на катедра "История на религиозните нагласи в модерния Запад" от 1975 до 1994 г. Член е на френската Академия за надписи и художествена проза, а сред множеството негови трудове, част от които излизали и на български език, са заглавия като "Страхът в Западния свят (XIV-XVIII век)" и първия том на "Една история на Рая".
Водещи
-
Трима пътници в такси загинаха при тежка катастрофа край Монтана
Ударили са се такси и камион
01.05 | 16:20
-
18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон
17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от...
01.05 | 16:00
-
Рачков и Геро успяха: Зуека се завръща в България!
01.05 | 15:30
-
Димитър Стоянов обясни защо българският F-16 не лети сега
бившият военен министър и секретар по сигурност и отбрана на Румен Радев потвърди, че...
01.05 | 15:00
Най-четени
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
Гуцанов: Държавата трябва да покаже нулева толерантност към използването на недеклариран труд
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, подчертава социалният...
01.05 | 11:40
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20