На Св. София вникваме в моралния си кодекс 17.09 | 07:02
17 септември е празник и на столицата на България
Православната църквата отбелязва паметта на Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София. На 17 септември се отдава почит на добродетелите, които ни крепят – вярата, надеждата, любовта и мъдростта.
На тази дата и столичният град чества своя празник – Ден на София.
Поверието разказва за ревностната християнка София, която рано останала вдовица и трябвало да отглежда трите си дъщери сама. Момичетата носели имената на трите основни християнски добродетели - Вяра, Надежда и Любов. Те били на 12, 10 и 9 години.
Света София и дъщерите ѝ открито изповядвали вярата си в Христа. Това обаче не се нравело на управителя на град Антиох и той разказал на император Адриан (117–138 г.) за семейството.
Владетелят веднага заповядал да доведат майката и трите ѝ дъщери. Когато те застанали пред императора, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание.
Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. Майка им трябвало да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си. Въпреки изпитанието София проявила необикновена сила през цялото време.
Момичетата не издържали на мъченията и починали, а майката получила разрешение да прибере телата им, за да ги погребе. Три дни след кончината на децата си умира и тя.
Църква почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери.
Мощите на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
Според народните вярвания на този ден българинът се обръща и вниква дълбоко в моралния си кодекс. Стопанките месят пресни питки и ги раздават с грозде и други плодове за здраве, щастие, любов и мъдрост. Пеят се песни и се играят хора.
В миналото 17 септември се е отбелязвал и като деня на влюбените. Девойките давали на своите избраници свежи бели цветя, а ергените – запалени свещи, с очакването, че надеждата и любовта ще ги окриля през целия им живот.
На 17 септември и столичният град чества своя празник. София носи името на късноантичната катедрала на града "Света София", която е построена в чест на светата мъченица София и трите ѝ деца – Вяра, Надежда и Любов.
Църквата "Св. София" е построена във Византийски стил от византийския император Юстиниан Велики в средата на VI век (527-565 г.). По времето на Второто българско царство (XII-XIV в.) тя придобива статуса на митрополитска църква и дава името си на града – София, което означава "мъдрост".
От 1992 г. 17 септември става празник и на столицата София.
Водещи
-
Ограничават движението в участък от АМ „Хемус“ между тунелите „Витиня“ и „Топли дол“
Апелът към шофьорите е да пътуват внимателно, да следват стриктно поставената пътна...
13.01 | 17:40
-
КАТ глобява шофьори за непочистени от снега автомобили
По отношение на пътнотранспортната обстановка и почистването на пътищата главен инспектор...
13.01 | 17:20
-
Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на представител на най-голямата парламентарна група ГЕРБ - СДС
Церемонията ще се състои на 15 януари
13.01 | 16:53
-
Иван Гешев: Десет души управляват България извън институциите
Бившият главен прокурор Иван Гешев направи остри критики към настоящата политическа система и...
13.01 | 16:20
Най-четени
-
Драстично поскъпват банковите услуги от пролетта
Водещи финансови институции в страната обявиха по-високи тарифи за редица услуги, включително...
13.01 | 09:45
-
Почитаме християнските мъченици Ермил и Стратоник
Ермил бил дякон в църквата в Сингидунум
13.01 | 09:15
-
Би Ти Ви търси „новия Слави Трифонов”
Телевизията планира връщане на вечерното ток шоу, свалено в края на 2023-а.
13.01 | 10:15