Новият храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен" отвори врати 15.10 | 10:50
След близо 20-годишен строеж от днес църквата е отворена за миряни

Българският патриарх Неофит освещава новия храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен" в столичния квартал Лозенец. След близо 20-годишен строеж от днес църквата е отворена за миряни. Вижте прякото включване на Милена Кирова, предаде БНТ.
Храмът, който е посветен на "Въздвижението на Светия кръст Господен", се намира в местността Кръста, там, където през 1878 г. на Възнесение Господне - Спасовден, софиянци издигат кръст в памет на Освобождението на България. Заради високото място, на което се е намирал кръстът и заради незастроената по онова време околност, паметникът се е виждал отдалече. След неколкократно местене, до преди дни, каменният кръст, обявен за паметник на културата, се е съхранявал в близкия храм "Преображение Господне". Сега той е поставен върху постамент в непосредствена близост до мястото, където е бил издигнат през 1878 г. - до олтара на новопостроения храм.
Строежът на църквата на ъгъла на булевардите "Джеймс Баучер" и "Черни връх" е започнал през 1998 г. от т. нар. Алтернативен синод, но после е бил "замразен". След трудности по узаконяването му, Софийската митрополия, със съдействието на Столичната община, едва през 2015 г. поема изграждането му, като след сериозни преустройства, наложили се заради канонични и архитектурни неточности, и след довършителни работи и вътрешно оформление, днес храмът "Въздвижение на Светия кръст Господен" е готов за енорийски храм за нуждите на православните християни от околните квартали. Енорийски свещеници в новия храм ще са свещениците - Божидар Маринов и Константин Цанков, доскоро служили в храма при Софийската семинария, която е в столичния кв. "Лозенец".
Водещи
-
Калин Стоянов: Кортежът на Румен Радев е достоен за велик диктатор
Коментарът е във връзка с посещение на президента във Варна, на което беше охраняван от...
11.08 | 10:45
-
35-годишен мъж е нападнат в дома си в центъра на София
Нападението е било заснето от охранителни камери на сградата.
11.08 | 10:15
-
Започва изпращането на изравнителните сметки на клиентите, използващи парно и топла вода в София
През отоплитения сезон на 2024 г. потребителите са платили с около 5% повече, но и парното е...
11.08 | 09:59
-
Приятелите на Тодор Славков: Човек, който се плаши да не го гътне един вирус, не би посегнал никога на живота си
И споделят, че един от най-големите му страхове бил да не стане жертва на пътна катастрофа.
11.08 | 09:45
Най-четени
-
Приятелите на Тодор Славков: Човек, който се плаши да не го гътне един вирус, не би посегнал никога на живота си
И споделят, че един от най-големите му страхове бил да не стане жертва на пътна катастрофа.
11.08 | 09:45