Олтар на 8000 г. откриха край село Оходен 24.07 | 08:55

Еленовите рога са два чифта и вероятно са ловни трофеи

От Кремена Бедерева

Уникален глинен олтар на 8000 години с положени в него еленови рога откриха врачанските археолози при разкопки на ранно неолитното селище в местността "Валога" край село Оходен, съобщиха от областната администрация. Олтарът е открит на два метра от намерения през 2010 г. за първи път скелет на праисторически мъж, положен в земята с гробни дарове.

Според ръководителя на археологическата експедиция Георги Ганецовски, новата находка, мъжкото погребение и намерените преди пет години напълно запазени останки на жена, наречена Тодорка, са от един и същи исторически период - края на 7-то и началото на 6-то хилядолетие преди Христа.

Еленовите рога са два чифта и вероятно са ловни трофеи от едри екземпляри, допълват от областния пресцентър. Те са положени в олтара в посока север-юг и след това запечатани.

Археолозите смятат, че са попаднали на древно светилище, посветено на Слънцето и мъжкото начало, в което древните хора са се прекланяли пред природните стихии. Новото откритие е без аналог от епохата на ранния неолит в световен мащаб, според Георги Ганецовски.

Преди две години той откри подобно светилище, но с положени рога от тур (див бик), при разкопки в местността "Калето" край Мездра, което бе датирано от края на каменно-медната епоха или на около 6 хиляди години.

Разкопките на праисторическото селище край врачанското село Оходен се провеждат за девета поредна година с финансовата подкрепа през последните няколко сезона на община Враца.

За трета поредна година археолозите от Врачанския исторически музей получават помощ при разкопките от бригада работници, наети по проект на областната администрация по програмата за временна заетост.

Водещи

Най-четени