Париж от XIX век в София 26.10 | 12:30
От днес може да посетите изложбата "Париж 1900"
Париж 1900 е тематичното название на изложбата, която от днес до 13 януари ще завладее Националната галерия за чуждестранно изкуство. Експозицията включва 141 творби от колекциите на парижкия музей "Пти Пале".
Зрителският интерес вероятно ще надмине този по скулптурите на Едгар Дега, които бяха на родна земя преди 2 години. Това е може би най-мащабното изнасяне в друга страна на произведения от колекциите на френския музей.
Париж в края на 19 и началото на 20 век е в своя разцвет. Този знаменит период от историята е познат още като Бел епок (в превод "хубавото време"). Живопис, театър, литература, музика, архитектура, Париж! Проблясък, който оставя единствени по рода си културни паметници и тъга по една фантастична хармония.
Именно по онова време е построена Айфеловата кула, наред с много други внушителни символи на столицата на любовта – легендарните кабарета Moulin Rouge и Folles Bergere, изработените от метал отличителни парижки гари, легендарните широки булеварди. Образ на съвършения град, за който всички бленуват.
През 1990 г. по повод Петото международно изложение в Париж е построен и въпросния музей Petit Palais (Малкият дворец), който по онова време изпълнява функцията на павилион на изложението, а днес е Музей за изящни изкуства, който ще ни предостави най-красивите си и ценни притежания.
Ще имате възможността да се докоснете до шедьоврите на знаменити творци, оставили незаличими следи в утвърждаването на стила и същността на Бел епок. Ще споменем Огюст Роден, Йожен Кариер, Жорж Клерен, Шарл Жирон.
Сладкото безделие, красотата, превърнала се в муза, романтика, величествени пейзажи. А това е само малка част от света, в който ще попаднете. Като машина на времето, чиито елементи са стари платна, цветове, четки и вашите очи.
Освен естетичните красоти с френски подписи, ще можете да се насладите и на творенията на талантливи българи, участвали в Световното изложение в Париж през емблематичната 1900г. Сред тях са скулпторите Жеко Спиридонов и Борис Шац, живописците Антон Митов, Георги Митов, Иван Мърквича и др.
Сещате ли се за Сара Бернар, наричана още "божествената Сара”? Ако да, то ще останете доволни от възможността да се насладите на портрета на великата френска актриса – кулминацията на изложбата. Картината от 1876 г. е дело на Клерен и изобразява цялата красота, нежност и величие, която можем да асоциираме с името на Бернар.
"Една картина, преди да бъде изображение на боен кон, голо женско тяло или някакъв анекдот, представлява преди всичко гладка равнинна повърхност от цветове, подредени в определен ред", казва теоретикът на движението Морис Дени, който също ще бъде представен на изложбата.
Затова и вие подредете задачите върху платното на своето ежедневие и отделете няколко часа от свободното си време, за да се насладите на картините с минало несвършено, които ще ви покажат духа на една отминала епоха. Позволете на цветовете да ви отнесат в края на 19 век, когато изкуството и романтиката са владеели Париж.
Водещи
-
Канадският премиер Джъстин Трюдо подаде оставка
Това решение сложи край и на деветте му години като премиер
06.01 | 18:45
-
Алекс Сърчаджиева трогна всички: Обърна се към покойния си съпруг Иван Ласкин
Днес се навършват шест година от нелепата му смърт
06.01 | 18:30
-
Починалото 6-годишно дете в Разлог: Хлапето имало мозъчен и белодробен оток
Бащата на малчугана го открил безжизнен
06.01 | 18:15
-
Доц. Буруджиева: По-добре е да има ясна политическа отговорност за бъдещия кабинет
Не е изключено при евентуални нови предсрочни избори резултатите на дадена партия да се...
06.01 | 18:03
Най-четени
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30
-
На 6-и януари православната църква чества Йордановден (Богоявление)
На този ден Йоан Кръстител покръства Исус Христос във водите на река Йордан.
06.01 | 09:04
-
Кузман Илиев: Още през април - май държавата може да остане без пари
Докато не се изхаби фискалният резерв, привидно няма драма, но тя е дългосрочна, защото се...
06.01 | 16:01