Пловдив и литературна България се сбогуваха с Божана Апостолова 05.06 | 17:30

От iNews

Днес изпратихме в последния ѝ земен път Божана Апостолова, издател, автор на стихосбирки, мемоарни книги, романи и книги за деца, винаги ангажирана с обществени каузи. 

Да кажат "последно сбогом" и да изкажат съболезнования на близките й в пловдивския храм "Свети Георги" се стекоха приятели, колеги ,почитатели, общественици , политици.

"Божана Апостолова беше човек , който събира хора и може би това е последното събиране, което тя дирижира отнякъде" – думите за сбогом на писателят Георги Господинов. Ние бяхме много време заедно, тя ми е като втора майка, помня гласа й, обажданията й. Много прегръщаше Божана. Тя хвалеше като правеше укори. Божана не плачеше, тя искаше да е силна. Имаше самочувствие и го разпределяше между нас. Тя направи издателството нс най- добра българска литеурату и с най- много грижа. Това за нея беше мисия".

За тази "спасителна" мисия спрямо българската литература са и думите на Анджела Родел: "Тя Беше весел човек и голяма душа, помагаше на много писатели и беше човек с визия".

Мария Донева: "Ако не беше Божана много книги не само нямаше да бъдат издадени, те въобше нямаше да бъдат написани. Тя създаде простраство, в което хората да мислят, да фантазират, да пробват".

Издателят Стойо Вартоломеев: "Тя беше човек на каузите. Много щедра и е помагала на много хора, не само на писателите"

Университетският преподавател и литературен критик Младен Влашки: " Страхотно енергичен, упорит и ведър човек. Имаше абсолютен усет за талантливи хора. Възхищавам се на това, което е извършила. Страхотен човек".

Само след няколко дни в града отново ще се разгърне фестивалът Пловдив чете , чийто основен двигател през годините беше Божана Апостолова. Винаги амбицирана той да бъде бляскав, да бъде обаче и интимно съпреживяване с книга в ръка за всеки пловдивчанин. 

Правеше така, че да се чува по-силно гласа на гостуващите автори, за да бъдат срещите с тях незабравими, привличаше ученици и студенти да помагат в организацията, защото нейното верую беше , че най-важно е в младите хорада бъде запалена искрата на духовността . 

Така се роди и инициативата "Младият пловдив чете" , а пловдивските училища отвориха вратите си , за да посрещат българските автори и всяко едно докосване до тяхното творчесво да бъде празник за децата. Това завеща Божана Апостолова .

Поклон пред паметта й!            

Водещи

Най-четени