Почитаме света великомъченица Марина 17.07 | 07:30
На този ден своя празник празнува и Созопол
Българската православна църква почита днес паметта на Света великомъченица Марина. Тя била дъщеря на езически жрец в Антиохия през трети век, възпитана от баща си в идолопоклоничество, но Бог ѝ дал да узнае истината и я призовал при себе си.
Марина много желаела да получи своето кръщение, но нямало свещеник нито в града, нито в околностите, който да извърши тайнството. Пръв неин гонител станал нейният баща. 16-годишната девойка срещнала управителя на източните провинции Олимврий и смело му изповядала вярата си, заради което била подложена на ужасни изтезания.
Молитвите ѝ към Бог да я удостои да мине през водата на кръщението навели Олимврий на мисълта да я удави. Хвърлили вързаната девойка в грамадна каца с вода. Тя започнала да се моли на Господа да й развърже веригите, а водата да бъде желаното от нея свето кръщение и възраждане за вечен живот.
Едва свършила молитвата, оковите се разкъсали и неизказана светлина огряла Марина. Мъченицата стояла във водата и пеела хвалебствена песен. След това била осъдена на смърт.
В деня на Света великомъченица Марина своя празник празнува Созопол. Светицата се счита за покровителка на водите и закрилница на града.
Самото име Марина се превежда като "огнена" и "слънчева". Именици са Марин, Марина, Маринела. Името, което носят, означава постоянство.
Водещи
-
Непотвърдено: Арестуваха областния лидер на ДПС в Бургас Христо Широков
Това твърди регионално интернет издание
14.07 | 20:45
-
Георги Кандев: Никога не съм искал подкуп
Той публикува позиция във Фейсбук, в която отговаря на отправени през последните дни обвинения...
14.07 | 20:30
-
Случаите на рак в световен мащаб ще продължат да нарастват
Бедните държави ще бъдат засегнати най-тежко, счи доклад на СЗО
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Европрокуратурата разследва схема за ДДС измами за близо 47 млн. евро с връзки към България
Разследването обхваща мрежа от дружества в Гърция, България, Кипър и Чехия, а властите са...
14.07 | 13:30
-
Спират топлата вода в София за цяла седмица
Спирането на топлоподаването ще засегне следните квартали
14.07 | 09:45
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Само един от 200 ухапани от заразен комар може да направи усложнение
Проф. Кантарджиев посъветва българите, които ще пътуват до Гърция, да ползват репеленти.
14.07 | 12:45
-
Иван Шишков изригна за Северозапада: Това е геноцид! Пътят до Видин е път на позора (ВИДЕО)
Започват ремонти на окаяната инфраструктура, министърът вади всички договори
14.07 | 14:30