Първият голям частен музей ще е в Търново 24.08 | 07:40
Музеят ще показва предмети, намерени при археологически проучвания в региона
![Първият голям частен музей ще е в Търново](http://inews.bg/pictures/241800_1004.jpg)
Във Велико Търново отваря врати първият голям частен музей. Местният предприемач Деян Маринов е наел сградата на ул. "Иван Вазов" 35, където се помещаваше бившият Национален музей на архитектурата, чийто основател бе покойният арх. Теофил Теофилов.
"Съгласно договора ми с Министерството на културата имам ангажимент да реставрирам сградата, което вече е направено. Инвестицията е доста голяма, но смятам, че градът се развива в правилна посока и има голяма нужда от атракции.
Според всички статистики, именно културният и опознавателният туризъм са водещи. Вместо да правя заведения и хотели, реших да инвестирам в това", обобщи предприемачът, цитиран от в. "Борба", пише econ.bg.
Именно той реставрира по технология на Колю Фичето първата къща на централната търговска улица на града "Независимост".
Сградата, в която до преди закриването си се помещаваше Националният музей на архитектурата, е правена през 1978 г., но отдавна стои неизползваема и бе в лошо състояние. Площта ѝ е почти половин декар и ще бъде използвана изцяло по предназначение.
Маринов е разговарял по въпроса с шефа на Регионалния исторически музей Иван Църов, както и с управителя на общинския туроператор "Царевград Търнов" Даниел Панов, които също са прегърнали идеята.
След като приключи ремонтът на вътрешната част и поставянето на сигнално-охранителна техника и трезори в музея, ще започнат да се подреждат експозиции. Основно ще се представят предмети, намерени при множеството археологически проучвания в целия регион.
Новият частен музей, чийто пуск се чака до края на годината, ще кореспондира и с правения в съседство мултимедиен център с восъчни фигури. В хана "Хаджи Николи", който също е частна собственост, се правят частни експозиции, но неговият капацитет е далеч по-малък.
Водещи
-
Тома Биков категоричен: Не вярвам, че Пепи Еврото е в България
Неговото мнение е, че МВР трябва по-активно да работи с колегите си от чужбина, за да го...
08.02 | 11:40
-
Христо Стоичков на 59 г.: Аз съм един от тези, които никога не се отказват
Сега работи в Париж по предложение на президента на ФИФА Джани Инфантино
08.02 | 11:20
-
Проф. Халачев: Лявото управление трябва да се ангажира с реални политики
Има малък процент, много малък, богати хора. Един малко по-голям процент добре живеещи хора. И...
08.02 | 10:40
Най-четени
-
Лена Бориславова: Нямам притеснение, не съм извършила престъпление
В петък прокуатурата й повдигна обвинение по зелото "Корал"
08.02 | 10:00
-
Шест осуетени полета заради дрон на летище София
Ако малкият летателен апарат беше попаднал в двигателите на самолета или по системите за...
08.02 | 09:29
-
Студ, облаци и вятър днес
Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 1° и 6°, в София - около 3°
08.02 | 09:00