Разкопават Голямата Омуртагова могила край Свещари 22.08 | 17:42

Знаковият паметник отдавна представлява интерес за археолозите

От Гергана Златкова

Започнаха археологическите разкопки на Голямата Омуртагова могила край Свещари за това археологическо лято, заяви ръководителят на екипа проф. Диана Гергова.

Тя работи с екип от млади археолози - студенти и доброволци от Испания, Италия, Сърбия, Словакия, Турция, Полша, Япония и от България. На обекта работят и местни работници.

За разкопките са отпуснати 10 000 лева от Министерството на културата, осигурена е техника от спонсори, подпомогнати са финансово и от един японски екип, който снима филм за траките.

Желанието ми е да успеем да завършим проучванията на тази могила, защото тя е знаков паметник не само за района, а и за историята на България, коментира проф. Гергова, цитирана от БТА.

Заради недостатъчните средства, разкопките ще продължат до 9 септември, като ще се работи на четири места. Едното е източния сондаж, чрез който се надявам да уловим аномалиите, които ни посочиха, че съществуват в могилата проучванията с георадар, заяви проф. Гергова.

Другият участък е около разкритата гробница, където археолозите са открили нови каменни блокове.

В Северната част има два заложени сондажа, от които в единия са намерени

каменно струпване, както и обработени блокове, вероятно неизползвани в някакъв градеж, а чрез втория сондаж археолозите се надяват да навлязат почти до центъра на могилата.

Проучването на Омуртаговата могила, в която бе намерено златното Свещарско съкровище, започва преди повече от двадесет години. Разкрита е монументална гробница с колони в дорийски стил от края на IV век преди Христа.

Тя обаче била разрушена от голямо земетресение в района. Гробницата е била с височина около 19 метра, с размери 3,5 на 6 метра, а стените й са дебели около 1,3 метра.

При разкриването на гробницата върху един от рухналите каменни блокове е открит надпис на латински, който гласи "Марко извърши оброк" и свидетелства, че от гробницата и могилата са се интересували римляните, обясни проф. Диана Гергова.

Водещи

Най-четени