Римска вечер във Велико Търново 19.05 | 15:51
Търновци гледаха зрелищни гладиаторски игри и похапваха ястия по оригинални древноримски рецепти

Велико Търново посрещна Нощта на музеите ден по рано – в Деня на музеите, на 18 май и то с оригинална "римска вечер" в Археологическия музей.
В нея търновци и гостите на града видяха аниматори, облечени с автентични римски одежди, насладиха се на ястия, приготвени по оригинални древноримски рецепти, имаха възможност да гледат зрелищните гладиаторски игри, да дегустират вина и дори да си купят роби.
Посетителите разбраха още как се приготвят римски хляб и пълнена патица по древноримска рецепта, как се секат монети, на какви игри са играли древните римляни и какви танци са танцували.
Танцьорките от балета на Албена Костова бяха подготвили едно от най-ярките произведения на музикалния театър от миналия век – "Саломе”.
Гостите можеха да се снимат и с аниматорите, преоблечени в автентични римски одежди, ушити от реставратора Ценка Кирова.
От общината посочват, че богатата и атрактивна програма е струвала на Регионалния исторически музей около 3 хиляди лева.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15